Bydgoszcz szuka inwestora

ANP
opublikowano: 08-08-2011, 00:00

Ruszył przetarg na wartą ponad 509 mln zł spalarnię śmieci. Pomogą dotacje unijne.

Ruszył przetarg na wartą ponad 509 mln zł spalarnię śmieci. Pomogą dotacje unijne.

ProNatura, miejska spółka, ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie spalarni śmieci w Bydgoszczy. To kolejne po Białymstoku i Krakowie miasto, które podejmuje się takiego przedsięwzięcia.

— Po podpisaniu umowy o dofinansowanie w marcu tego roku to kolejny duży krok w realizacji inwestycji — mówi cytowany w komunikacie prasowym Lech Głowacki, prezes ProNatury.

Dofinansowanie unijne dla inwestycji w Bydgoszczy wartej 509 mln zł netto wyniesie 339,6 mln zł. Dodatkowe 158,8 mln zł, w formie preferencyjnej pożyczki, przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 10 mln zł wkładu własnego wniosła ProNatura.

Do zadań wykonawcy będzie należała m.in. budowa zakładu wraz z sieciami ciepłowniczymi i energetycznymi oraz uzyskanie pozwoleń na rozpoczęcie prac. Firmy zainteresowane przetargiem mogą składać oferty do 15 września.

Spalarnia, o możliwościach utylizacji około 180 tys. ton śmieci rocznie (z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin), powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Pod koniec 2014 r. zacznie przyjmować pierwsze odpady.

— Spalarnia rozwiąże nie tylko problem składowania śmieci, ale będzie również źródłem zielonej energii. W procesie utylizacji wyprodukowany zostanie prąd, który w pełni zabezpieczy potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Instalacja rocznie produkować będzie także spore ilości ciepła, odpowiadające 90 proc. zapotrzebowania Bydgoszczy poza okresem grzewczym — dodaje Lech Głowacki.

W ramach projektu w Bydgoszczy wybudowana zostanie też kompostownia na odpady biodegradowalne, a w Toruniu stacja przeładunkowa.

339,6

mln zł Tyle Unia Europejska wyłoży na budowę bydgoskiej spalarni śmieci

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu