Bydgoszcz walczy o tysiąc etatów

opublikowano: 14-05-2015, 00:00

Miasto zyskuje dzięki S5. Będą nowe inwestycje w sektorze BPO, logistycznym i przemysłowym.

Bydgoszcz to kolejne miasto, które ma specjalną spółkę do ściągania inwestorów — Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego (BARR). Działa od początku 2014 r. i w ubiegłym roku przekazała inwestorom 150 dedykowanych ofert, obsłużyła 17 projektów, dzięki którym powstanie 600 miejsc pracy, i zorganizowała szkolenia, warsztaty i seminaria dla 1,4 tys. osób z małych i średnich firm.

— Rozkręcamy się, bo tylko w pierwszym kwartale tego roku w naszych spotkaniach szkoleniowych wzięło udział 700 osób. Założyliśmy też, że projekty inwestycyjne, w których uczestniczymy, stworzą tysiąc miejsc pracy — mówi Edyta Wiwatowska, prezes BARR.

Zagłębie informatyczne

O wejściu do miasta myślą firmy z sektora BPO/SSC.

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy z czterema firmami, które na początek mogą stworzyć 300 miejsc pracy. Inwestorzy, którzy już działają w mieście, poszerzą działalność: na horyzoncie jest 400 kolejnych etatów. Jesteśmy zagłębiem usług IT, w Bydgoszczy pracuje w tej branży 6 tys. osób, czyli tyle, ile w Trójmieście. Stanowią 80 proc. wszystkich pracowników sektora BPO. Duży potencjał widzimy też w usługach rozliczeniowo-księgowych, w których pracuje 15 proc. osób — mówi Edyta Wiwatowska.

Nowością dla Bydgoszczy są firmy z branży logistycznej.

— Ich pojawienie się zawdzięczamy m.in. lepszej dostępności komunikacyjnej. Trasa S5, która będzie łączyć miasto z autostradami A1 i A2, jest w fazie wyłaniania wykonawcy i ma być ukończona do 2018 r. Widzimy duże zainteresowanie firm logistycznych budową hal. Miastem zainteresowani są także inwestorzy produkcyjni. Bydgoszcz ma tradycje przemysłowe, 50 proc. osób czynnych zawodowo jest nadal zatrudnionych w produkcji. Mniejsze i średnie firmy z Polski i zagranicy interesują się gotowymi halami, które mogą kupić lub wydzierżawić — mówi szefowa BARR.

Dużo ziemi

Poza polepszającą się logistyką Bydgoszcz ma jeszcze jeden atut: duże działki.

— W pobliżu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego znajdują się dwie potężne działki o powierzchni 40 ha i 80 ha należące do spółki miejskiej. Park, obejmujący obszar 280 ha, też dysponuje działkami — mówi Edyta Wiwatowska. W parku działa już 61 firm, które zatrudniają 1935 osób. Na koniec tego roku ma być 70 firm i 2,2 tys. pracowników. Część terenów objęta jest statusem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestować będzie tu m.in. amerykański SPX, dostawca rozwiązań z zakresu inżynierii procesowej i automatyki dla branży mleczarskiej (155 mln zł, 200 miejsc pracy), który za 155 mln zł rozbuduje zakład i doda 200 etatów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu