Byki bez walki oddały inicjatywę

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiegała pod dyktando strony podażowej.

Indeks WIG30, którego notowania jeszcze w połowie handlu utrzymywały się na lekkim plusie, zakończył sesję 0,7 proc. spadkiem. Nie pomogły ani dane z Chin, wreszcie wskazujące na ożywienie w tamtejszym sektorze wytwórczym, ani pewne zwycięstwo chadeków w niemieckich wyborach parlamentarnych, ani prognoza Investors TFI. Zarządzający towarzystwa przewidują, że warszawskie indeksy do końca roku zyskają około 10 proc. Jak podkreślili, nie widzą oznak końca hossy na małych i średnich spółkach.

Najwięcej od stycznia płacono za akcje PGE (+1,0 proc.). Spółka parafowała umowę, na podstawie której Enea (+0,8 proc.), KGHM (-1,9 proc.) i Tauron (-0,6 proc.) obejmą po 10 proc. kapitału zakładowego w spółce, która zajmie się budową elektrowni jądrowej. Dodatkowo KGHM nie wykluczyło korekty prognozy tegorocznych zysków. Tymczasem spółka uzyskała koncesję na eksploatację użytkowanych złóż w Zagłębiu Miedziowym do 2063 r. Drugą sesję z rzędu z okolic dwuletniego maksimum sprzed miesiąca opadały notowania PKO (-0,4 proc.). Agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu banku ze stabilnej do negatywnej.

Z okolic 15 – miesięcznego szczytu opadały notowania Asseco Poland (-3,0 proc.). Spółka poinformowała, że do zakończenia prac nad przejęciem etiopskiej spółki z branży finansowej może dojść już wciągu najbliższych tygodni. Najwyżej od trzech miesięcy znalazły się notowania Grupy Azoty (+1,5 proc.). Jak w rozmowie z PAP zapowiedział wiceprezes Andrzej Skolmowski, przed końcem roku emitent chce wdrożyć kilkuletni program inwestycyjny, a potem zamierza wyjść na rynek z emisją obligacji złotowych. Na 2,2 proc. minusie handel zakończyły notowania Alior Banku. Pracownicy i menedżerowie banku wystawili na sprzedaż pakiet akcji spółki wart około 54 mln zł.

Nieco mniejsze spadki można było obserwować w gronie mniejszych spółek. mWIG40 i sWIG80 straciły po 0,4 proc., a WIG Plus zniżkował o 0,3 proc. Na plusie handel zakończył jedynie indeks rynku NewConnect (+0,1 proc.). W pobliżu dwuipółrocznych szczytów utrzymują się notowania Decory (-0,8 proc.). Jak podał emitent w komunikacie, z akcjonariatu wyszła spółka Saniku, która miała 26,8 proc. udziałów. Najwyżej od miesiąca znalazły się notowania Bumechu (+3,1 proc.). Stroną kupującą w zawartych w piątek transakcjach pakietowych opiewających na 9,99 proc. kapitału, było ZWG (+2,4 proc.). Jak powiedział PAP prezes ZWG Marcin Sutkowski, emitent z NewConnect chce dalej zwiększać udział w Bumechu i uzyskać operacyjny wpływ na jego działalność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Byki bez walki oddały inicjatywę