Byki opanowały rynek ropy

Inwestorzy spekulacyjni najmocniej od ponad roku obstawiają zwyżki cen ropy, wynika z danych amerykańskiej komisji CFTC.

Liczba pozycji spekulacyjnych obliczonych na zwyżki notowań surowca przekraczała wg ubiegłotygodniowych danych CFTC liczbę pozycji nastawionych na ich spadki o 232 tys. To największa różnica od roku, donosi agencja Bloomberg. Przyczyna to rozpoczynający się wraz z trwającym w USA długim weekendem sezon wyjazdów wakacyjnych na półkuli północnej.

- To początek sezonu letnich wyjazdów. Zarządzający zwracają także uwagę na perspektywy makro –komentował Carl Larry, szef firmy consultingowej Oil Outlooks and Opinions.

Ceny wspierać może także utrzymujące się napięcie na Bliskim Wschodzie. Tymczasem ciągła presja na wyhamowanie inflacji w USA może być zapowiedzią, że – wbrew obawom rynkowym – zmniejszenie wsparcia dla gospodarki przez Fed to mniej prawdopodobny scenariusz od jego zwiększenia. Dalsza łagodna polityka amerykańskich władz monetarnych to od wielu lat woda na młyn kupujących surowce.

Presję na spadki cen ropy wywierać może jednak zbliżanie się planowanej na piątek sesji OPEC. Jak przewidują specjaliści ankietowani przez Bloomberga, kartel nie zdecyduje się tym razem na ograniczenie dostaw na rynek. Tymczasem zdaniem National Commercial Bank, największego banku Arabii Saudyjskiej, aby do końca roku utrzymać ceny powyżej poziomu 100 USD, OPEC musiałby ograniczyć produkcję. Specjaliści wskazują także na dalsze spowolnienie w Chinach, drugim co do wielkości konsumencie ropy. Jak w ubiegłym tygodniu zapo0wiedział prezydent Xi Jinping, kraj nie będzie starał się za wszelką cenę utrzymać szybkiego wzrostu gospodarczego.

- Chiński popyt spowalnia, a na rynek napływa coraz więcej ropy z USA. Nadpodaż na rynku sugeruje ryzyko spadku cen – oceniał Ole Hansen, szef strategii rynków surowcowych Saxo Banku.

W poniedziałek za baryłkę ropy brent płacono 102,4 USD, o 8 proc. mniej niż na koniec ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane