Byki z Wall Street wracają do gry

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 23-08-2010, 16:05

Ostatni tydzień sierpnia na nowojorskim parkiecie rozpoczął się od odreagowania ostatnich spadków, a po 20 minutach handlu wszystkie główne indeksy rosły o około 0,8 proc.

Trwająca od dwóch tygodni przecena sprowadziła wyceny spółek z S&P 500 w pobliże poziomów najniższych od wiosny 2009. Do spadków w największym stopniu przyczyniło się postępujące pogorszenie sytuacji na rynku pracy widoczne w cotygodniowych danych oraz spowolnienie w filadelfijskim przemyśle.

Optymiści sądzą jednak, że wzrost liczby wniosków o zasiłek spowodowany był zameldowaniem się w urzędach armii ludzi, którzy byli zaangażowani przy wiosennym spisie powszechnym, a sam sektor prywatny nadal, mniej czy bardziej energicznie, tworzy miejsca pracy. Z kolei, choć wielki przemysł zwalnia obroty, to od przełomu roku napędzać koniunkturę i zatrudnienie powinny wreszcie małe przedsiębiorstwa.

- Niskie wyceny i wszechobecny pesymizm każą sądzić, że potencjał spadkowy jest ograniczony – komentował Urs Eilinger, główny zarządzający Infidar Investment Advisory w Zurychu.

Jego zdaniem w krótkim terminie rynek pójdzie w bok. Jak podkreśla Eilinger, szansą dla rynku, a w szczególności dla konkretnych spółek jest rosnąca aktywność w przejęciach.

Na otwarciu kolejne 2 proc. zyskiwał Potash Corp. Producent nawozów broni się przed wrogim przejęciem przez potentata wydobywczego BHP Billiton. Od piątku pojawiło się kolejnych dwóch zainteresowanych kanadyjską spółką.

Tymczasem BHP Billiton oraz jego główny australijski konkurent Rio Tinto zwyżkowały 2,5 proc. po tym, jak Partii Pracy z Antypodów w wyborach nie udało się zdobyć większości parlamentarnej. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wprowadzenia kontrowersyjnego podatku od przedsiębiorstw wydobywczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Byki z Wall Street wracają do gry