Było nerwowo, ale domy pomogły akcjom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-02-2009, 00:00

Po nerwowej sesji, zwłaszcza w jej pierwszej połowie, indeksy amerykańskich giełd odnotowały na finiszu wzrosty. W efekcie wskaźnik DJ znów znalazł się ponad poziomem 8 tys. pkt. Popyt wspierały dane z rynku nieruchomości. W grudniu nieoczekiwanie wzrosła liczba podpisanych umów na sprzedaż domów. Analitycy prognozowali zerową dynamikę tego wskaźnika.

W centrum uwagi inwestorów znalazła się branża motoryzacyjna. Producenci aut raportowali bowiem o wynikach styczniowej sprzedaży. Potwierdziły one niestety ogromne problemy tego sektora. Sprzedaż General Motors, lidera amerykańskiego rynku, spadła o 48 proc., a Forda, branżowego numeru dwa, o 42 proc. Blisko 32-procentowy spadek odnotowała też w tej części świata japońska Toyota.

Dobre wyniki kwartału pomogły akcjom gigantów farmaceutycznych Merck i Schering-Plough. Wzięciem cieszyły się też papiery sektora surowcowego z Freeport-McMoRan Copper Gold i Occidental Petroleum na czele, którym pomogły wzrosty cen miedzi i ropy. Udany dzień mieli posiadacze akcji UPS, jednej z największych spółek logistyczno-kurierskich — i to mimo gorszych od prognoz wyników kwartalnych. Firma zapowiedziała zamrożenie wynagrodzeń kadry zarządzającej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu