Czytasz dzięki

Były burmistrz uniewinniony w sprawie Legii

opublikowano: 28-01-2020, 22:00

Krzysztof Czubaszek wygrał sprawę karną, w której był oskarżony o przekroczenie uprawnień.

Były burmistrz warszawskiego Śródmieścia Krzysztof Czubaszek poinformował media, że został oczyszczony z zarzutów. Sąd Rejonowy dla Warszawy- Śródmieścia stwierdził, że nie ma podstaw, aby uznać, że wydana przez niego kontrowersyjna decyzja podatkowa z grudnia 2017 r., dotycząca Legii Warszawa, spełniała znamiona przestępstwa.

Przypomnijmy, w wyniku decyzji z dnia na dzień urzędnicy zajęli konta czołowego klubu Ekstraligi, ściągając 4,5 mln zł tytułem rzekomo należnego podatku za 2012 r. wraz z odsetkami. Był to kulminacyjny moment sporu Legii z władzami Warszawy, dotyczącego podstawy prawnej naliczania podatku od stadionu przy ul. Łazienkowskiej, dzierżawionego od miasta przez klub. Krzysztof Czubaszek uznał, że podatek za 2012 r. był naliczony błędnie i miastu należy się jego wyrównanie. Legia błyskawicznie odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), które uznało, że miasto powinno zwrócić pieniądze. Jednocześnie złożyła na Krzysztofa Czubaszka zawiadomienie do prokuratury, która w kwietniu ubiegłym roku wniosła przeciwko burmistrzowi akt oskarżenia do sądu. Zarzuciła mu, że wydając decyzję z grudnia 2017 r. w rygorze natychmiastowym przekroczył uprawnienia i poświadczył nieprawdę, działając na szkodę klubu sportowego, za co grozi w prawie karnym do 5 lat więzienia.

Sąd rejonowy uznał, że nawet jeśli w toku postępowań administracyjnych decyzja burmistrza została unieważniona, to nie ma podstaw, aby sądzić lokalne władze z powodu jej wydania. Ponadto nie ma podstaw prawnych, które nie pozwalałyby na wydanie jej w rygorze natychmiastowym. Na taki wyrok sądu rejonowego prokuratura złożyła zażalenie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten nie uwzględnił jej zażalenia i utrzymał wyrok, który tym samym we wtorek stał się prawomocny.

Burmistrz podał się do dymisji w 2019 r., gdy zaczęło się przeciw niemu postępowanie sądowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane