Bytom liczy na PHARE

Kajetan Sroka
23-01-2002, 00:00

Spór między władzami Bytomia i Radzionkowa, dotyczący lokalizacji planowanej oczyszczalni ścieków, może zablokować 29 mln zł dofinansowania z funduszu PHARE. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 70 mln zł.

Władze Bytomia i Radzionkowa nie mogą dojść do porozumienia w sprawie lokalizacji budowy oczyszczalni ścieków. Inwestycja ma być prowadzona przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, należące w 100 proc. do gminy Bytom. Generalnymi wykonawcami są Mostostal Zabrze oraz spółka Ekolog z Piły. Jej koszt oszacowano na 70 mln zł. Warunkiem otrzymania dotacji z funduszu PHARE, wysokości 8 mln EUR (około 29 mln zł), jest wydanie tej kwoty do września 2002 r.

— Oczyszczalnia byłaby zlokalizowana zbyt blisko budynków mieszkalnych, na co nie godzą się mieszkańcy. W związku z tym zaproponowaliśmy pod inwestycję inny grunt — mówi Gustaw Jochlik, burmistrz Radzionkowa.

Władze Bytomia twierdzą, że zmiana lokalizacji podniesie koszty inwestycji o blisko 30 mln zł.

— W przypadku zmiany lokalizacji musielibyśmy powtórzyć rozpoczęty proces inwestycyjny, co spowodowałoby przesunięcie realizacji zadania o jakieś 3 lata — mówi Krystyna Jastal z Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Jej zdaniem, dotrzymanie terminu zakończenia inwestycji jest możliwe tylko przy szybkim rozpoczęciu prac budowlanych. Teren, na którym ma stanąć oczyszczalnia, choć leży w granicach administracyjnych Radzionkowa, należy do BPK. Dlatego władze Bytomia skierowały do Rady Ministrów wniosek dotyczący zmiany granicy między miastami, co pozwoli na przejęcie gruntu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kajetan Sroka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bytom liczy na PHARE