BZ WBK płaci za straty

opublikowano: 09-07-2017, 22:00

Zazwyczaj, kiedy zysk z inwestycyjnej lokaty opiera się na wynikach jednego indeksu, zasady są przewidywalnie proste — zarabiamy, gdy wynik jest na plusie, a jeśli instrument bazowy się nie spisze, bank zwraca nam na koniec zdeponowane pieniądze.

 Regulamin Podwójnej Szansy w BZ WBK jest trochę bardziej skomplikowany, ale daje możliwość zarobku zarówno na stracie indeksu Euro Stoxx 50, jak i na przekroczeniu ustalonych barier. W praktyce nie jest aż tak intratnie, bo wyjście indeksu poza przedział wiąże się z wypłatą kuponu wysokości 1 proc., ale gdy wskaźnik zdoła przekroczyć i górną, i dolną barierę, 1-procentowe kupony będą już dwa. Górna granica to 115 proc. poziomu zamknięcia z dnia referencyjnego, a dolna 85 proc. Jeśli jednak indeks nie przekroczy sufitu, inwestor zarobi dokładnie tyle, ile instrument wzrósł — a jak dodatkowo spadnie przy tym poniżej granicy dolnej, do stopy zwrotu dołączy 1-procentowy kupon. Odwrotnie jest podobnie, bo gdy europejskie spółki nie wyjdą poniżej przedziału, ale stracą, zysk będzie równy wartości bezwzględnej tego spadku. Zakładając, że wynik Euro Stoxx 50 obniży się w sumie 11 proc. — ale ani jednego dnia nie spadnie poniżej 85 proc. wartości początkowej — stopa zwrotu wyniesie 11 proc. Gdyby do tego dołożyć chociaż jedno przebicie bariery górnej, zwrot zwiększy się do 12 proc. Łamigłówkę w regulaminie można rozpracowywać do 11 lipca, bo wtedy upływa okres zapisów, natomiast dzień zamknięcia lokaty przypadnie dopiero za dwa lata, 11 lipca 2019 r. Najmniej da się wpłacić 3 tys. zł, a najwięcej zarobić — 7,7 proc. w skali roku, przy czym gwarancja odzyskania całego wkładu obowiązuje tylko w dniu zakończenia umownego okresu lokaty. W tym czasie wycofywać można się za opłatą 0,5-4 proc., w zależności od dnia zerwania, i bez nawet jednego 1-procentowego kuponu, bo żadne odsetki nie będą wtedy naliczone.

28,5 proc. Tyle wynosi roczna stopa zwrotu indeksu Euro Stoxx 50, mimo że od maja notowane są spadki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BZ WBK płaci za straty