BZ WBK TFI uruchomi dziewięć funduszy

opublikowano: 31-01-2018, 22:00

Wysyp funduszy inwestujących w inne fundusze ma zwiększyć ekspozycję na światowe rynki.

Z siedmiu do 16 wzrośnie niebawem liczba subfunduszy Arka Prestiż SFIO, jednego z dwóch funduszy parasolowych BZ WBK TFI. W ubiegłym tygodniu TFI rozpoczęło zapisy na jednostki uczestnictwa trzech nowych subfunduszy. W tym tygodniu rozpoczęły się zapisy na jednostki kolejnych trzech. W takich emisjach bierze udział samo TFI, ale jest to element procedury bezpośrednio poprzedzający wprowadzenie produktów na rynek. Zazwyczaj od zapisów udostępnienia funduszy inwestorom detalicznym mija około miesiąca.

Jacek Marcinowski
Zobacz więcej

Jacek Marcinowski Marek Wiśniewski

Ze znowelizowanego prospektu Arki Prestiż wynika, że w kolejce na uruchomienie czekają jeszcze trzy subfundusze. Tak jak będący w trakcie uruchamiania subfundusz Strategia Konserwatywna, mają łączyć Arkę Prestiż SFIO z Arką BZ WBK FIO, drugim parasolem BZ WBK TFI.

To w jego subfunduszach mają lokować co najmniej 70 proc. aktywów, realizując strategie oparte na różnych poziomach ryzyka, bez wnikania przez klientów w klasy aktywów, w które inwestują fundusze docelowe. Pozostałe subfundusze raczej jasno informują, na jakim rynku zamierzają prowadzić inwestycje. W trakcie uruchamiania są subfundusze Akcji Rynków Wschodzących, Akcji Amerykańskich, Obligacji Korporacyjnych Globalny oraz Technologii i Innowacji, koncentrujący się na branży IT informatycznej, internetowej, medialnej czy telekomunikacyjnej.

Z dokumentów, które już udostępnia TFI, wynika, że subfundusze będą przynajmniej 60 proc. pieniędzy klientów przelewać do funduszy zagranicznych, choć nie wykluczają inwestycji bezpośrednich w akcje lub obligacje. Co najmniej 90 proc. ich lokat ma mieć zabezpieczoną pozycję walutową. Nieco inny charakter będzie miał subfundusz Alfa, który jest również w trakcie uruchamiania. Ma być funduszem absolutnej stopy zwrotu.

Jego strategia sprowadza się do inwestowania w akcje spółek, które w ocenie zarządzającego będą niedowartościowane w relacji do szerokiego rynku, przy jednoczesnym zajmowaniu krótkich pozycji na wybrany indeks giełdowy przy użyciu kontraktów terminowych. Wynik subfunduszu będzie więc różnicą między stopą zwrotu z portfela akcji a stopą zwrotu z indeksu giełdowego. Udział akcji i instrumentów finansowych o podobnym charakterze ma wynosić 50-70 proc., a co najmniej połowa ogółu aktywów ma być lokowana na polskim rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu