Cadbury rozmawia z ministrem

MAG
opublikowano: 31-12-2007, 00:00

Brytyjski koncern, który rozważa inwestycję za 1 mld zł, dostał obietnicę grantu od rządu Słowacji. Co na to rząd Polski?

Brytyjski koncern, który rozważa inwestycję za 1 mld zł, dostał obietnicę grantu od rządu Słowacji. Co na to rząd Polski?

2 stycznia przedstawiciele Cadbury Schweppes spotykają się z Adamem Szejnfeldem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki, dowiedział się nieoficjalnie „PB”. Chodzi o zbadanie, czy i jak polski rząd ma zamiar zachęcić firmę do planowanej inwestycji wartej 1 mld zł, w wyniku której powstanie 1 tys. miejsc pracy. Producent słodyczy myśli o Polsce lub Słowacji.

— Minister gospodarki Słowacji właśnie obiecał koncernowi duże wsparcie — ujawnia źródło „PB”.

Od 1 stycznia nowego roku Słowacja wprowadza nowy system pomocy publicznej, który przewiduje nawet 22-28 mln EUR przy projekcie wartym 100 mln EUR. Firma może dostać granty na zakup gruntu, budynku, maszyn, licencji, technologii oraz dwuletnich kosztów pracy. Na dodatek przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe.

Zwolnienia podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych to wszystko, co w Polsce zgodnie z obecnym prawem rząd może obiecać Cadbury Schweppes. Programy wieloletnie, czyli grant gotówkowy, zarezerwowane są dla wybranych branż: motoryzacyjnej, elektronicznej, lotniczej, badawczo-rozwojowej i usługowej. Rząd musiałby sięgnąć po nadzwyczajne środki, ale to byłaby sytuacja bez precedensu.

O planach Cadbury Schweppes „PB” informował w październiku. W Polsce firma może rozbudować zakład w Bielanach Wrocławskich i zbudować nowy obok fabryki gum do żucia w Skarbimierzu. Firma rozważa także budowę zakładu na Słowacji, gdzie jeszcze nic nie produkuje. Tu w grę wchodzi budowa jednej dużej fabryki.

520

mln zł Tyle (145 mln EUR) wyniosła największa inwestycja w 2007 r. — to projekt firmy Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu.

1300

Tyle osób zatrudni firma Indesit, która w 2007 r. zapowiedziała projekt tworzący najwięcej miejsc pracy w Radomsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cadbury rozmawia z ministrem