Cała Europa na plusach

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 24-06-2009, 17:17

Początek dzisiejszej sesji był neutralny. Sukcesem popytu był jednak fakt, że nawet przez moment rynek nie zszedł poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia, co skutecznie powstrzymywało ambicje podaży.  Przy niewielkim obrocie bykom po chwili handlu udało się zdobyć parę punktów i umieścić WIG20 na jedno procentowym plusie.

Kolejne godziny upłynęły pod znakiem stabilizacji i marazmu. Przez połowę dnia nic nie działo, a indeksy poruszały się w 10 punktowym zakresie. Pierwszą informacją była decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. do 3,5 proc. To historycznie najniższy poziom stóp w Polsce, ale taki ruch był szeroko oczekiwany, więc sytuacja nie uległa zmianie. Tak symboliczny spadek oprocentowania nie wpłynie w żaden sposób na koszty kredytu ani na znaczące pobudzenie gospodarki, a jedynie ma na celu pokazane, że Rada podąża drogą wyznaczoną przez  zachodnie Banki Centralne. Dodatkowo wszystko wskazuje, że decyzja ta była jedną z ostatnich obniżek w trwającym cyklu, stąd pomimo obniżki stabilność krajowej waluty.

Pierwsze impulsy dla rynku giełdowego pojawiły się dopiero po informacjach z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 1,8 proc. i były zdecydowanie lepsze od oczekiwań. W pilniej obserwowanym wskaźniku zamówień bez środków transportu też wzrost przebił oczekiwania, a ponieważ nastroje już były dość dobre i wzrosty notowały wszystkie europejskie parkiety, to indeksy ruszyły na północ osiągając nowe maksima. W czasie tego ożywienia wyraźnie odżył KGHM, który zyskiwał 6 proc.

W końcówce nastrój zwyżki mogła jeszcze popsuć informacja, że sprzedaż nowych domów w Stanach spadła o 0,6 proc., a oczekiwano wzrostu i co gorsze spadła również mediana ceny nowego domu. Chociaż to kolejny miesiąc rozczarowania w nowych hipotekach to inwestorzy skupili się na poprzednich lepszych danych i dobrą atmosferę udało się utrzymać do końca. Dzisiejsze wzrosty wyniosły WIG20 na 1864 pkt., który mieliśmy już okazję oglądać wielokrotnie podczas majowej konsolidacji. Uwzględniając zaledwie miliardowy obrót zwyżka o niemal 1,5 proc. jest mało wiarygodna i nie oznacza poprawy sytuacji. Nadal podaż jest dominująca, a dziś byki uzyskały tylko lekkie wzmocnienie.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane