Cała Polska bezgotówkowa

opublikowano: 18-09-2018, 22:00

Instytucje finansowe jeszcze mocniej będą przekonywać do płatności kartami. Liczą na duże oszczędności.

Właśnie ruszyła druga już edycja kampanii Warto Bezgotówkowo, promującej zalety płatności bezgotówkowych — m.in. kartowych, przelewów, czy blikiem. Organizator inicjatywy, czyli Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, wspierany patronatem Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości, podsumował zeszłoroczne osiągnięcia i zaktualizował cele na kolejny rok.

W polskich punktach handlowo-usługowych jest około 2 mln kas fiskalnych i około 700 tys. terminali płatniczych tzw. POSów. Zdaniem Dominka Wójcika, dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej w resorcie technologii i przedsiębiorczości, dysproporcja między jednym a drugim jest zbyt duża dla kraju, który aspiruje do tytułu cyfrowej gospodarki. Aby to się wydarzyło, uważa dyrektor MPiT, trzeba zmieniać płatnicze preferencje Polaków.

— Płacąc kartą wspieramy gospodarkę, a to przekłada się na wyższe PKB — mówi Dominik Wójcicki.

Z szacunków Związku Banków Polskich (ZBP) wynika, że 60 proc. transakcji konsumenckich jest realizowanych przy użyciu gotówki, a tylko 40 proc. to transakcje bezgotówkowe. Jeszcze w zeszłym roku proporcje wynosiły 80 proc. do 20 proc. dla transakcji gotówkowych. Według Włodzimierza Kicińskiego, wiceprezesa ZBP, utrzymanie gotówki w obrocie to 1,8 proc. naszego PKB.

— Koszty są wyższe niż nakłady na edukację — mówi wiceprezes ZBP.

W obiegu jest około 40 mln kart płatniczych, a 16 mln Polaków ma stały dostęp do bankowości elektronicznej. Obniżenie kosztu jednostkowego transakcji kartą, jakie ponosi merchant (przedsiębiorca), przełożyłoby się na wzrost płatności bezgotówkowych. Obecnie średnia opłata interchange dla drobnych przedsiębiorców wynosi 0,7 proc. wartości transakcji. W ramach Programu Polska Bezgotówkowa, uruchomionego w styczniu, mikrusy prowadzący m.in. warzywniaki, salony fryzjerskie, osiedlowe sklepiki, czy restauracje i bary, przez rok mogą korzystać z terminala za darmo. O tym, jakie warunki będą obowiązywały po okresie preferencyjnym, decyduje indywidualnie uczestnicząca w Programie Polska Bezgotówkowa instytucja finansowa — agent rozliczeniowy lub bank. Do końca sierpnia udało się ulokować 70 tys. terminali ze 100 tys. planowanych. Od września Warto Bezgotówkowo i Fundacja Polska Bezgotówkowa połączyły siły — będą promować przez edukację płatności cyfrowe również na wsiach.

60 proc. Taki odsetek urzędów administracji publicznej zostało wyposażonych w terminale płatnicze POS. Dzięki temu od kwietnia zeszłego roku do sierpnia tego roku zrealizowaliśmy 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości 114 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy