Cała prawda o faktoringu

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Droga, skomplikowana usługa, tylko dla dużych firm, a jej efektem może być pogorszenie relacji z kontrahentami – to tylko stereotypy

Niewielu przedsiębiorców wie, na czym polega usługa faktoringu. A ci, którzy potrafią o nim cokolwiek powiedzieć, zwykle mają błędne przekonania. Siemens Finance postanowił obalić największe mity o tej usłudze.

Niedrogi i dla wszystkich

Po pierwsze eksperci firmy zwracają uwagę, że faktoring wcale nie jest drogi. Jego koszt można obecnie porównać do kosztu kredytu obrotowego. Dodatkowo w cenie faktoringu zwykle są także dodatkowe usługi — inkaso wierzytelności, monitoring płatności, przypominanie przedsiębiorcom o zapłacie czy też pomoc prawna w ściąganiu przeterminowanych wierzytelności. Dodatkowo faktoring wpływa na zwiększenie dyscypliny płatniczej kontrahentów, co nie tylko ogranicza liczbę niezapłaconych faktur, lecz także minimalizuje potrzebę udzielania niektórym odbiorcom kredytów kupieckich.

Kolejny mit to przekonanie, że faktoring to usługa tylko dla dużych przedsiębiorstw. W rzeczywistości może z niego skorzystać każda firma, która chce uzyskać pieniądze od kontrahenta wcześniej, niż jest to określone w terminie płatności faktury — bez względu na wielkość i branżę, w której działa.

Małe spółki wykorzystują faktoring przede wszystkim jako instrument finansowania bieżącej działalności. Natomiast duże przedsiębiorstwa w coraz większym zakresie łączą korzystanie z tej usługi z przekazywaniem firmie faktoringowej zarządzania niektórymi obszarami ściśle związanymi z prowadzeniem biznesu. Dotyczy to np. obszaru finansowego, sprzedaży oraz ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej.

Coraz prościej

Faktoring jest też coraz mniej skomplikowany. Sama procedura przyznania pieniędzy przypomina aplikację o kredyt — przedsiębiorca wypełnia wniosek i dodaje dokumenty finansowo-księgowe. Dodatkowo musi załączyć informacje o kontrahentach, których faktury przedstawi do wcześniejszego finansowania. Obecnie korzystanie z faktoringu wcale nie wymaga czasochłonnej pracy papierkowej, polegającej na dokumentowaniu faktur, np. poprzez tworzenie dodatkowych ich kopii, dokumentów dostaw towarów itp. Dzisiaj wszystko odbywa się automatycznie, w sieci, ponieważ spółki faktoringowe mają systemy operacyjne i aplikacje internetowe online.Systemy te są dostępne 24h na dobę i mogą być w dużym stopniu zintegrowane z systemami księgowymi klientów. Obecnie większość danych dotyczących wierzytelności nabywanych przez firmę faktoringową przesyłanych jest w formie elektronicznej.

Przedsiębiorcy obawiają się ponadto, że korzystanie z usług firmy faktoringowej może pogorszyć ich relacje z kontrahentami. Faktor analizuje przecież finanse odbiorców i bada szczegóły współpracy handlowej. Tymczasem w praktyce taka weryfikacja zdarza się tylko sporadycznie, w szczególności w sytuacji, kiedy faktor nie ma do czynienia ze zdywersyfikowanym portfelem odbiorców albo nabywanie wierzytelności następuje z przejęciem ryzyka wypłacalności kontrahenta.

Ponadto, to klient firmy faktoringowej decyduje o tym, którzy odbiorcy zostaną objęci faktoringiem. Nie ma obowiązku przedstawiania całego portfela kontrahentów handlowych. Do tego przedsiębiorca może wspólnie z faktorem ustalić treść monitów przypominających o zapłacie albo wzywających do niej. Można również ustalać częstotliwość ich wysyłania do odbiorców, tak, żeby działały dyscyplinująco, a nie odstraszały. Jest też opcja skorzystania z niejawnej formy faktoringu. Wtedy nie ma konieczności powiadamiania odbiorcy o nabyciu wierzytelności przez spółkę faktoringową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy