Cameron o Bismarcku

Aneta Królak
14-02-2003, 00:00

Dokument „Wyprawa Jamesa Camerona: Bismar-ck”, wspólne dzieło zdobywcy Oskarów i kanału Discovery Channel, zrealizowano podczas badania wraku ogromnego pancernika. Okręt, który spoczywa nadal na dnie północnego Atlantyku, pozostawał niezbadany do maja 2002 r. Cameronowi udało się zrobić to po raz pierwszy. Niemiecki pancernik, uzbrojony w działa kalibru 380 mm, zdolne niszczyć okręty wroga z odległości ponad 22 km, dorównywał niemalże długością Titanicowi, był jednak od niego o 6 m szerszy i znacznie szybszy. Okręt zatopił jednym pociskiem krążownik liniowy HMS Hood, dumę floty brytyjskiej. Obawiając się siły ognia Bismarcka, admiralicja brytyjska skierowała flotyllę, która miała go zniszczyć. Unieruchomiony z powodu uszkodzenia steru pancernik stał się łatwym celem.

Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, co ostatecznie spowodowało zatonięcie Bismarcka. Czy przyczyną był atak torpedowy krążownika HMS Dorsetshire, czy też prawdą jest twierdzenie ocalałych członków załogi, że odpalili własne ładunki wybuchowe, by odebrać Brytyjczykom prawdziwe zwycięstwo.

Premiera: Discovery Chanel,

16 lutego 2003 r., godz. 21.00,

powtórzenie: 19.02, godz. 22:00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Cameron o Bismarcku