Capital Park rusza z budową ArtN

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Deweloper rozpoczyna długo wyczekiwaną rewitalizację Fabryki Norblina w Warszawie. Wartość inwestycji to 1 mld zł.

W kompleksie ArtN powstanie 40 tys. mkw. biur klasy A i 24 tys. mkw. lokali handlowo-usługowych, w tym nowoczesne muzeum dawnej Fabryki Norblina, teatr, kino, strefa fitness, 37 restauracji, butiki i BioBazar. Budowa zakończy się w IV kw. 2020 r.

Przed wykonawcami kompleksu ArtN trudne zadanie. Jeden z historycznych obiektów będzie przesuwany. Poza tym trzeba wykopać trzy poziomy pod ziemią bez naruszania struktury budynków.
Zobacz więcej

WYSOKIE PROGI:

Przed wykonawcami kompleksu ArtN trudne zadanie. Jeden z historycznych obiektów będzie przesuwany. Poza tym trzeba wykopać trzy poziomy pod ziemią bez naruszania struktury budynków. [FOT. ARC]

— Projekt ArtN ma za sobą długą historię. Teren dawnej fabryki kupiliśmy w 2008 r. Od tamtej pory gromadziliśmy dokumentację potrzebną do uruchomienia inwestycji. Przez te lata koncepcja ewoluowała wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów i najemców. ArtN będzie otwartą przestrzenią. Nawet po zamknięciu ostatniego baru będzie można przechadzać się po wewnętrznych uliczkach wiodących między postindustrialnymi budynkami — mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu Grupy Capital Park.

Przez najbliższych 10 miesięcy inwestor będzie opłacał prace budowlane z wkładu własnego, po czym uruchomi finansowanie z kredytu. — Podpisaliśmy właśnie umowę kredytową z bankiem Pekao na około 160 mln EUR — dodaje Kinga Nowakowska. Zdaniem Anny Górskiej-Kwiatkowskiej, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących Cushman & Wakefield, rynek nieruchomości w Polsce dojrzewa, a rewitalizacje i modernizacje historycznych zabudowań są tego naturalną konsekwencją.

— Tereny poprzemysłowe zagospodarowuje się w Polsce już od kilkunastu lat, jednak dotychczasowy schemat najczęściej polegał na wyburzeniu dawnej zabudowy i postawieniu w jej miejscu nowoczesnych obiektów komercyjnych albo mieszkaniowych. Obecnie ze względu na ograniczenie podaży dobrze położonych gruntów inwestycyjnych i rosnącą popularność historycznych i postindustrialnych projektów przekształcanych na cele komercyjne i mieszkaniowe możemy spodziewać się kolejnych planów rewitalizacji dawnych nieruchomości przemysłowych — uważa Anna Górska-Kwiatkowska.

Zainteresowanie wynajmem biur w zabytkowych budynkach jest duże. — Najczęściej zgłaszają je najemcy z sektora publicznego, prawnego, finansowego, doradczego oraz informatycznego, a także agencje reklamowe i PR oraz pracownie architektoniczne. Tego typu powierzchnie wybierają na swoje atelier designerzy, kreatorzy mody i artyści — mówi Anna Górska-Kwiatkowska.

Według danych Cushman & Wakefield, stawki czynszu w historycznych budynkach są porównywalne, a w niektórych przypadkach nawet wyższe od obowiązujących w najlepszych nowoczesnych inwestycjach biurowych.

— W Warszawie w takich obiektach czynsze wahają się od 23 do 25 EUR za metr kwadratowy miesięcznie, co wynika z ich ograniczonej podaży — dodaje Anna Górska-Kwiatkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu