Capital Park wreszcie wraca do gry

opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Wyczekiwana latami rewitalizacja Norblina to największa inwestycja, z którą niebawem ruszy deweloper.

Na projekcie wielu postawiło już krzyżyk. Niesłusznie. Po dziewięciu latach od zakupu starego Zakładu Platerniczego Norblinów w warszawskim Śródmieściu Grupa Capital Park rusza z jego rewitalizacją. — Fabrykę kupiliśmy w 2008 r. Przez ten czas gromadziliśmy dokumentację potrzebną do uruchomienia inwestycji, a na rynku wiele się zmieniło, np. handel zaczął przenosić się do internetu. Powstające centra muszą być więc inne. Mamy zupełnie nowe pomysły na ArtNorblin, które będziemy wprowadzali w życie — mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu Grupy Capital Park.

Projekt rewitalizacji ArtNorblin zakłada poszanowanie zabytkowego charakteru tego miejsca z nowoczesną kubaturą. Kompleks zostanie oddany do użytku w 2020 r.
Zobacz więcej

MARIAŻ TRADYCJI Z NOWOCZESNOŚCIĄ:

Projekt rewitalizacji ArtNorblin zakłada poszanowanie zabytkowego charakteru tego miejsca z nowoczesną kubaturą. Kompleks zostanie oddany do użytku w 2020 r. [FOT. ARC]

Nowoczesne stare czasy

Modernizacja starych murów ruszy 15 listopada 2017 r. W odnowionej fabryce powstanie 40 tys. mkw. biur i 24 tys. mkw. lokali handlowo-usługowych, w tym nowoczesne muzeum dawnej fabryki Norblina.

— Część handlowa będzie raczej miejscem do spędzania wolnego czasu niż robienia zakupów. Ze względu na obecność BioBazaru będzie tu dominował element ekologiczny. Chcemy też, by wszystkie części kompleksu były certyfikowane — twierdzi Kinga Nowakowska, zapewniając, że w budynku będzie panował klimat dawnych czasów, ale obudowany w nowoczesność.

— Ratujemy każdą klamkę, każdy stary rozłącznik prądu. Z drugiej jednak strony w centrum powstanie bardzo nowoczesny element rozrywkowy. Pojawią się u nas koncepty, które nawet za granicą nie są jeszcze bardzo popularne — mówi Kinga Nowakowska. Rewitalizacja starych zabudowań zakończy się w 2020 r. Całkowity budżet inwestycji wyniesie około 1 mld zł. ArtNorblin to niejedyne przedsięwzięcie, z którym niebawem wystartuje deweloper.

W III kw. 2018 r. spółka ruszy z budową obiektu mieszkalno-hotelowego Crowne na warszawskiej Ochocie. Wartość inwestycji to około 235 mln zł. Spółka rozważa też kolejne prace w centrum handlowym ETC w Swarzędzu, które przebudowała w formule joint venture.

— Kilka tygodni temu oddaliśmy do użytku pierwszy etap inwestycji i myślimy nad drugim. Chcemy powiększyć obiekt m.in. o kino oraz nowych najemców z branż rozrywkowej i wykończenia domu — mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu Capital Parku, zaznaczając, że zgodnie ze strategią, spółka nie będzie sprzedawała swoich budynków.

— Zostawiamy nieruchomości w portfelu, bo chcemy, by przynosiły zyski naszym inwestorom. W ukończonych obiektach poziom wynajęcia wynosi średnio 90 proc. — mówi Marcin Juszczyk.

Potencjał do wzrostów

Choć wydawać by się mogło, że udział w nowych prestiżowych inwestycjach spowoduje wzrost cen akcji dewelopera, analitycy mają co do tego wątpliwości.

— Sam fakt rozpoczęcia projektu ArtNorblin nie wpłynie na notowania Capital Parku. Inwestycjaprzygotowywana była już od dłuższego czasu, a blokowały ją jedynie sprawy urzędowe. Niemniej jest to pozytywny sygnał, że spółka realizuje plan inwestycyjny, konsekwentnie powiększając bazę aktywów. Znajduje to zresztą odbicie w systematycznie rosnących przychodach. Wskaźniki najmu w biurowcach Capital Park utrzymują się na satysfakcjonującym poziomie. Ważne, by w parze z przychodami zaczęły stabilnie rosnąć zyski, a z tym na razie bywa różnie.

Problemem całej branży jest utrzymująca się presja na marże, ale to może się zmienić. Przyspieszająca gospodarka będzie sprzyjać większemu popytowi na lokale i podnoszeniu czynszów. Wskaźnik C/WK [cena do wartości księgowej — red.] na poziomie 0,6 świadczy o tym, że obecnie spółka nie jest wyceniana wysoko i jej akcje mają potencjał do wzrostów — tłumaczy Maciej Szmigel z Biura Maklerskiego ING BSK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu