Carl Zeiss zagra w Poznaniu

opublikowano: 27-11-2012, 00:00

Niemiecki producent instrumentów optycznych otwiera w Polsce centrum usług księgowych na Europę. Rekrutacja już trwa

Grupę Carl Zeiss zna w Niemczech każdy, kto interesuje się futbolem, bo pracownicy fabryki założyli w 1903 r. firmową — także z nazwy — drużynę piłkarską. Fussball Club Carl Zeiss w 1917 r. został przemianowany na Sportverein Jena. Teraz Niemcy zagrają w Poznaniu — dziś na konferencji Carl Zeiss ogłosi, że otwiera w stolicy Wielkopolski centrum usług księgowych na Europę. Zatrudni w nim 100 osób.

— Rekrutacja już trwa. W połowie grudnia firma wejdzie do biura w budynku Malta Office. Od 1992 r. miała w Poznaniu centralę zajmującą się sprzedażą. Teraz będzie tu mieć także centrum księgowe obsługujące wszystkie działy Europy. Pod uwagę były brane inne miasta, m.in. Brno — twierdzi Marcin Przyłębski z Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji Urzędu Miasta Poznań.

Carl Zeiss zatrudnia na świecie 24 tys. osób, a w 2011 r. firma miała 4 mld EUR przychodów. Jest producentem w branży optyki i optoelektroniki.

— Coraz więcej niemieckich firm centralizuje procesy i przenosi je do Polski, projektów SSC, shared service center, czyli centra usług wspólnych, jest bardzo dużo — mówi Marcin Przyłębski.

W tym roku centrum usług w Gdańsku otworzył Bayer. Firma zamierza zatrudniać 200 osób. Na koniec 2011 r. działało w Polsce 30 centrów z niemieckim kapitałem. Najwięcej jest takich ośrodków z USA — 110 i Francji — 50. Poznań przyciąga głównie centra typu SSC — na koniec 2011 r. było ich 13. Centrów BPO/ITO, czyli oferujących usługi dla firm zewnętrznych i wyspecjalizowanych w IT oraz centrów badawczo-rozwojowych, było po sześć. W Poznaniu pracowało 6 proc. wszystkich osób zatrudnionychw sektorze nowoczesnych usług biznesowych, czyli 5 tys. z 85 tys.

W mieście centra biznesowe mają m.in. MAN, IKEA, Roche, arvato Services, Ciber, Franklin Templeton, Carlsberg czy McKinsey. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsługuje dziś 25 projektów z sektora nowoczesnych usług biznesowych (wszystkich są 132). Firmy, które chcą otwierać centra usług, mogłyby stworzyć 5,6 tys. miejsc pracy i zainwestować 23,1 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu