Castro krytykuje Busha za poparcie produkcji biopaliw

29-03-2007, 11:02

Chory od lipca ubiegłego roku. przywódca Kuby Fidel Castro skrytykował prezydenta USA George'a W. Busha za jego poparcie dla produkcji biopaliw.

Miażdżąca krytyka amerykańskiego prezydenta znalazła się w artykule Castro opublikowanym w czwartek w kubańskich mediach. Castro pisze w nim, że w krajach rozwijających się produkcja etanolu z roślin uprawnych może spowodować niedostatek żywności dla ludzi.

Wstępniak w dzienniku "Granma", oficjalnym organie kubańskiej partii komunistycznej, nosi tytuł: "Skazanie ponad 3 mld ludzi na świecie na przedwczesną śmierć z głodu i pragnienia".

"To nie przesadna liczba; to w rzeczywistości liczba ostrożna" - pisze Castro. Według niego, podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta Busha z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu samochodowego "złowrogi pomysł przekształcania żywności w paliwo został ostatecznie przyjęty jako kierunek gospodarczy polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych".

Artykuł podpisany przez Fidela Castro rozesłało pocztą elektroniczną zagranicznym korespondentom kubańskie MSZ.

Przedstawiciele kubańskiego rządu twierdzą, że rekonwalescencja Castro po operacji żołądka przebiega pomyślnie i że 80-letni przywódca wkrótce będzie mógł podjąć większą aktywność. Dotychczas jednak Castro widziano tylko na fotografiach i nagraniach wideo, bądź słyszano w radio. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Castro krytykuje Busha za poparcie produkcji biopaliw