CBOS: 55 proc. Polaków przeciw budowie elementów tarczy antyrakietowej

PAP
opublikowano: 17-07-2007, 13:30

55 proc. Polaków, pytanych przez CBOS na przełomie czerwca i lipca, było przeciwnych budowie w naszym kraju wyrzutni antyrakiet amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej. 28 proc. Polaków opowiadało się za  taką budową. 17 proc. respondentów zadeklarowało, że trudno im się opowiedzieć za lub przeciw tarczy.

Zdecydowanie przeciw ulokowaniu bazy antyrakiet w Polsce wypowiedziało się 27 proc. badanych, 28 proc. odpowiedziało, że jest "raczej przeciw" takiej budowie. Zdecydowanie za budową wypowiada się 9 proc. Polaków, a 19 proc. mówi, że jest "raczej za" bazą antyrakiet w Polsce.

CBOS podał, że w kolejnych badaniach od grudnia 2005 roku wzrasta odsetek przeciwników tarczy. Podczas ostatniego badania był on najwyższy.

W grudniu 2005 zdecydowanie za bazą w Polsce było 18 proc. badanych, a 32 proc. było "raczej za" jej umieszczeniem w naszym kraju, zdecydowanie przeciw wypowiadało się wtedy 15 proc. a "raczej przeciw" 17 proc. Nie zmieniła się prawie grupa osób niezdecydowanych - w grudniu 2005 r. było to 18 proc.

64 proc. badanych osób określających się jako zwolennicy lewicy jest przeciw umieszczeniu tarczy w Polsce, wśród osób o poglądach centrowych 59 proc. jest przeciw, a prawicowych - 47 proc. Spośród osób o poglądach prawicowych 36 proc. jest za tarczą w Polsce, poglądach centrowych - 28, a lewicowych 23 proc. Wśród osób, którym trudno określić swoje poglądy polityczne 56 proc. jest przeciwnych tarczy, 20 jest za jej zainstalowaniem w Polsce, a 25 proc. nie ma zdania.

Według badania CBOS, tylko w potencjalnym elektoracie PiS zwolennicy (46 proc.) przeważają nad przeciwnikami tarczy (38 proc.). Wśród badanych deklarujących poparcie dla Samoobrony 76 proc. jest przeciwnych a 6 proc. za, dla Platformy Obywatelskiej 51 proc. to przeciwnicy tarczy, 35 proc. jej zwolennicy, dla Lewicy i Demokratów - 58 proc. przeciwnych i 31 proc. za, a dla PSL - 58 proc. przeciw tarczy w Polsce i 17 proc. za jej umieszczeniem. W grupie niezdecydowanych 55 proc. jest przeciw tarczy i 22 proc. za jej budową, a w grupie nie zamierzających głosować 59 proc. za, a 22 przeciw.

W badaniu nie podano procentowego rozkładu dla wyborców LPR, ponieważ ich liczba w sondażu była znikoma. CBOS zaznaczył, że dane dotyczących zwolenników Samoobrony i PSL należy traktować ostrożnie ze względu na stosunkowo niewielką liczebności wśród badanych.

Wśród ankietowanych, którzy pracują jedynie w grupie kadry kierowniczej i inteligencji odsetek osób opowiadających się za tarczą (46 proc.) przeważa nad jej przeciwnikami (44 proc.) 9 proc. z nich nie ma zdania na temat ulokowania jej elementów w Polsce.

W pozostałych grupach pracujących (pracowników umysłowych niższego szczebla, pracowników fizyczno-umysłowych, robotników, rolników i osób pracujących na własny rachunek ponad połowa jest przeciwnikami tarczy (od 52 do 59 proc.), a zwolenników antyrakiet w Polsce jest ponad jednej czwarta (od 26 do 36 proc.). W grupie niepracujących najwięcej przeciwników tarczy jest wśród emerytów i rencistów (61 i 62 proc.).

Badanie CBOS przeprowadzono na przełomie czerwca i lipca naá1064- osobowej grupie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu