CBOS: Marcinkiewicz liderem sondażu zaufania do polityków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 14:57

Według styczniowego sondażu CBOS, premier Kazimierz Marcinkiewicz jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem Polaków. Marcinkiewiczowi ufa 68 proc. pytanych. To o 5 proc. więcej niż miesiąc temu. Negatywnie premiera ocenia 10 proc. badanych.

Według styczniowego sondażu CBOS, premier Kazimierz Marcinkiewicz jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem Polaków. Marcinkiewiczowi ufa 68 proc. pytanych. To o 5 proc. więcej niż miesiąc temu. Negatywnie premiera ocenia 10 proc. badanych. 

    Na kolejnych miejscach znaleźli się: minister zdrowia Zbigniew Religa (65 proc. zaufania, nieuwzględniony w ostatnim badaniu), prezydent Lech Kaczyński (64 proc., wzrost o 3 proc.), przewodniczący PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (po 53 proc., odpowiednio spadek o 4, 3 i 2 proc.).

    Z największą nieufnością spotyka się lider LPR Roman Giertych. Taką opinię wypowiada 51 proc. ankietowanych. To o 3 proc. więcej niż miesiąc temu. Zaufanie do lidera LPR ma 24 proc. badanych.

    Znaczny odsetek Polaków (po 45 proc.) nie ufa także liderowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi i prezesowi NBP Leszkowi Balcerowiczowi. Nieufność do tych polityków utrzymuje się na względnie stałym poziomie. W przypadku Leppera spora grupa ocenia go jednak pozytywnie (38 proc.), natomiast zaufanie do Balcerowicza deklaruje 25 proc. badanych.

    CBOS zauważa, że także w ocenach szefa SdPl Marka Borowskiego, lidera PO Jana Rokity i posłanki PO Hanny Gronkiewicz-Waltz ankietowani są podzieleni. Proporcje między zaufaniem a nieufnością kształtują się u nich odpowiednio: 33 do 30 proc., 40 do 30 proc. i 37 do 31 proc.

    Według CBOS, wysoka pozycja Marcinkiewicza jest między innymi wynikiem zakończonych pomyślnie dla Polski negocjacji w sprawie unijnego budżetu, co można uznać za osobisty sukces premiera.

    Sondaż został przeprowadzony przez CBOS przed obecnym kryzysem politycznym w Sejmie, w dniach 6-9 stycznia na reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane