CBOS: PO liderem wśród przedsiębiorców

Polska Agencja Prasowa SA
12-04-2005, 14:35

70 proc. przedsiębiorców zapowiada udział w wyborach parlamentarnych. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej deklaruje 42 proc. z nich - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

70 proc. przedsiębiorców zapowiada udział w wyborach parlamentarnych. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej deklaruje 42 proc. z nich - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Poparcie przedsiębiorców dla partii Donalda Tuska (PO) jest o 15 proc. wyższe niż w całym społeczeństwie (w lutym, gdy CBOS realizował badanie, poparcie dla PO wynosiło 25 proc).

Również lider PO Donald Tusk cieszy się największym zaufaniem przedsiębiorców, któremu ufa - podobnie jak  Zbigniewowi Relidze - 61 proc. badanych (w badaniu ogólnym - 38 proc.). Jan Rokita cieszy się zaufaniem 56 proc. przedsiębiorców (w badaniach ogólnych - 24 proc.), a Zyta Gilowska - 43 proc. przedsiębiorców.

Inne partie polityczne nie cieszą się dużym poparciem środowiska przedsiębiorców. Na PiS zdecydowanych byłoby głosować 9 proc., na SLD 7 proc., na UW 6 proc. 24 proc. badanych, którzy zdecydowani są iść do wyborów nie wie, na jaką partię głosować.

PO jest postrzegana jako partia, która najlepiej reprezentuje interesy przedsiębiorców - uważa tak 42 proc. badanych. Co dziesiąty z nich twierdzi (13 proc. ), że taką partią jest PiS, 11 proc. - UW, 8 proc - UPR, a 7 proc. -  SLD. Źle na tym tle wypada LPR, Samoobrona i PSL - o tym, że partie te reprezentują interesy małych i średnich przedsiębiorców, przekonanych jest tylko 2 proc. badanych. Jeszcze mniej, bo 1 proc., uważa, że taką partią jest SdPl.

Większość badanych uważa, że nie ma potrzeby tworzenia nowej partii politycznej - ich zdaniem należy raczej poprawić funkcjonowanie partii już istniejących. Powołania takiej partii chciałaby jedna trzecia badanych, lecz sądzą oni, że powinni ją tworzyć zupełnie nowi ludzie.

Ankieterzy CBOS pytali osoby, które nie pójdą lub raczej nie pójdą do wyborów, o to, co mogłoby ich do tego skłonić. Okazało się, że najsilniej zmotywowałoby ich pojawienie się nowego, uczciwego polityka (58 proc.) oraz skuteczna walka z korupcją w życiu politycznym - wyjaśnienie i rozliczenie np. afery PKN Orlen.

Walka z korupcją była przez 55 proc. respondentów wymieniana na pierwszym miejscu przy odpowiedzi na pytanie o program partii politycznej najbardziej potrzebnej Polsce. Na drugim miejscu przedsiębiorcy stawiają obniżenie podatków, następnie ograniczenie deficytu budżetowego oraz zmniejszenie biurokracji.

Jak powiedziała szefowa CBOS prof. Lena Kolarska-Bobińska, z badania wynika, że badani przedsiębiorcy okazali się równie egalitarni jak większość społeczeństwa; 63 proc. badanych uważa, że państwo powinno zapewnić obywatelom wysoki poziom świadczeń społecznych, takich jak opieka zdrowotna, oświata. Zdaniem połowy z nich (51 proc.), prywatyzacja powinna przebiegać powoli, zaś 45 proc. uważa, że powinno się ograniczyć zarobki osób najlepiej zarabiających.

Zdaniem Kolarskiej-Bobińskiej, wysoki poziom egalitaryzmu badanych wynika z faktu, że 93 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorców to przede wszystkim byli inteligenci, urzędnicy i robotnicy wykwalifikowani, którzy nie odziedziczyli swoich przedsiębiorstw, lecz sami je stworzyli. Dlatego reprezentują poglądy, w których wyrośli.

Badanie przeprowadzono w dniach 27 stycznia do 7 marca 2005 r. na próbie 1 tys. 100 właścicieli przedsiębiorstw zatrudniających od 2 do 249 osób oraz ich kierowników. 50 proc. badanych legitymuje się wyższym wykształceniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / CBOS: PO liderem wśród przedsiębiorców