CBOS: Rośnie odsetek zwolenników rządu Belki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-04-2005, 12:32

18 proc. Polaków (o 3 pkt proc. więcej niż w marcu) zadeklarowało się w kwietniu jako zwolennicy rządu Marka Belki. W porównaniu z marcem nie zmieniła się liczba przeciwników gabinetu (38 proc.) ani liczba osób mających do niego stosunek obojętny (też 38 proc.) - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w piątek PAP.

18 proc. Polaków (o 3 pkt proc. więcej niż w marcu) zadeklarowało się w kwietniu jako zwolennicy rządu Marka Belki. W porównaniu z marcem nie zmieniła się liczba przeciwników gabinetu (38 proc.) ani liczba osób mających do niego stosunek obojętny (też 38 proc.) - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w piątek PAP.

W kwietniu pozytywnie dotychczasowe dokonania rządu ocenił co piąty Polak (21 proc.) - o 4 pkt proc. więcej niż w marcu; 57 proc. respondentów CBOS było przeciwnego zdania (spadek o 1 pkt proc.).

17 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.) jest przekonanych, że polityka gospodarcza rządu stwarza szanse poprawy sytuacji ekonomicznej kraju. Nadal większość respondentów - 64 proc. (spadek o 1 pkt proc.) uważa, że nie przyczyni się ona do poprawy stanu gospodarki.

Zadowolenie z faktu, że Marek Belka jest premierem, deklaruje 23 proc. ankietowanych przez CBOS (o 2 pkt proc. więcej niż w marcu); niezadowolonych jest ponad dwukrotnie więcej - 53 proc. (wzrost o 1 pkt proc.)

CBOS podkreśla, że negatywne oceny pracy rządu nie oznaczają, że Polacy dobrze oceniają działalność opozycji w parlamencie. Dezaprobata jej działań (45 proc.) jest dwukrotnie częstsza niż aprobata (22 proc.); jedna trzecia respondentów nie ma na ten temat zdania.

"Kwietniowy sondaż był realizowany w szczególnym okresie, naznaczonym śmiercią papieża Jana Pawła II. Wydarzenie to usunęło z mediów i, jak należy przypuszczać, ze zbiorowej świadomości, wszelkie bieżące kwestie polityczne" - zaznacza CBOS. Jest to pierwszy sondaż zrealizowany po deklaracji przez premiera Marka Belkę poparcia dla opozycyjnej partii politycznej.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2, 9-10 kwietnia, na reprezentatywnej próbie losowej 1100 dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane