CBOS: Tusk - 40 proc., L.Kaczyński - 35 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-10-2005, 16:48

40 proc. Polaków popiera kandydata PO na prezydenta Donalda Tuska; kandydata PiS na najwyższy urząd wpaństwie Lecha Kaczyńskiego popiera 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS przekazanego w środę PAP. Do wyborów  na pewno pójdzie 70 proc. ankietowanych.

40 proc. Polaków popiera kandydata PO na prezydenta Donalda Tuska; kandydata PiS na najwyższy urząd wpaństwie Lecha Kaczyńskiego popiera 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS przekazanego w środę PAP. Do wyborów  na pewno pójdzie 70 proc. ankietowanych.

    W porównaniu z poprzednim, wrześniowym sondażem, poparcie dla Tuska spadło o 4 pkt proc., natomiast dla Kaczyńskiego - wzrosło o 9 pkt proc.

    Na kolejnych miejscach w rankingu prezydenckim znaleźli się Andrzej Lepper (Samoobrona), na którego zamierza głosować 11 proc. Polaków (spadek o 4 pkt proc. w porównaniu z wrześniem), oraz Marek Borowski (SdPl) z 8-procentowym poparciem (wzrost o 1 pkt proc.).

    Następne miejsca zajęli kolejno Jarosław Kalinowski (PSL) - 3 proc. głosów i Janusz Korwin-Mikke - 2 proc. W porównaniu z wrześniem poparcie dla nich nie uległo zmianie.

    Pozostali kandydaci na urząd prezydenta - Henryka Bochniarz, Leszek Bubel, Liwiusz Ilasz, Jan Pyszko, Adam Słomka i Stanisław Tymiński - uzyskali w sondażu zerowe poparcie.

    CBOS zapytał też ankietowanych, czy zamierzają wziąć udział w wyborach. 70 proc. respondentów zadeklarowało, że na pewno pójdzie do wyborów (wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu z wrześniem). 17 proc. badanych oświadczyło, że raczej nie weźmie udziału w wyborach (wzrost o 1 pkt proc.), a 13 proc. - nie było jeszcze zdecydowanych (spadek o 4 pkt proc.) 

    Sondaż przeprowadzono w dniach 1-3 października na 1026-osobowej, reprezentatywnej, losowej grupie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane