CBOS: zmienia się postrzeganie społeczne ludzi bogatych

22-06-2007, 15:33

Połowa Polaków jest zdania, że w ciągu najbliższych lat ludzi bogatych w Polsce będzie przybywać, jednak aż 88 proc. badanych uważa, że tylko nieliczni mają szansę się wzbogacić. Zmieniło się społeczne postrzeganie bogactwa - wzrasta prestiż ludzi bogatych - wynika z sondażu CBOS udostępnionego w piątek PAP.

O tym, że niektórzy ludzie w stosunkowo krótkim czasie dochodzą do wielkich pieniędzy decydują, przede wszystkim pracowitość - uważa tak 41 proc. respondentów, odwaga i gotowość do ryzyka (40 proc.) oraz talent i zdolności (33 proc.).

Dość duża grupa badanych wiąże bogactwo z negatywnymi cechami - 35 proc. ankietowanych jest zdania, że w bogaceniu się pomaga omijanie prawa, a 31 proc. - wykorzystywanie luk prawnych. W porównaniu z wcześniejszymi sondażami, coraz częściej wskazywane są pozytywne cechy i zachowania jako te, które sprawiają, że ludzie się szybko bogacą.

Jednocześnie CBOS zwraca uwagę, że zmienia się społeczny stosunek do ludzi bogatych. Po raz pierwszy większy odsetek Polaków (44 proc.) uważa, że ludzie bogaci cieszą się w społeczeństwie szacunkiem i poważaniem. Przeciwnego zdania jest 38 proc. respondentów. Najczęściej uważają tak ludzie młodzi, wychowywani już w okresie funkcjonowania gospodarki rynkowej.

Według ankietowanych, ludzie bogaci stanowią ok. 9,5 proc. społeczeństwa. Najwięcej bogatych dostrzegają osoby o najniższych dochodach, dla których, jak zauważa CBOS, próg bogactwa leży znacznie niżej niż dla ludzi o średnich i wysokich zarobkach.

Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) zna kogoś "naprawdę bogatego". Są to przede wszystkim prywatni przedsiębiorcy, kadra kierownicza, inteligencja, a także rolnicy. Do grupy "naprawdę bogatych" zalicza siebie niespełna 1 proc. respondentów. Sondaż przeprowadzono w dniach 11-14 maja br. na liczącej 946 osób reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / CBOS: zmienia się postrzeganie społeczne ludzi bogatych