CC Poland łączy naukę z biznesem

Marta Bellon
opublikowano: 20-01-2010, 00:00

Nasi naukowcy i przedsiębiorcy zastanowią się, jak sprawić, by węgiel stał się przyjazny środowisku.

Uczelnie i firmy dostaną wielki zastrzyk

Nasi naukowcy i przedsiębiorcy zastanowią się, jak sprawić, by węgiel stał się przyjazny środowisku.

Polska dołączyła do europejskiej inicjatywy Wspólnota Wiedzy i Innowacji. W ramach tego projektu nasze uczelnie i przedsiębiorstwa będą rocznie dostawać co najmniej 120 mln EUR (480 mln zł).

Sieć węzłów

Pieniądze pójdą na badania i poszukiwanie nowych ekologicznych źródeł energii. Uczelnie i firmy połączy węzeł CC Poland Plus (Colocation Center Poland Plus), a nad całością czuwać będzie Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH). W projekt zaangażowały się też m.in. Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński i Grupa Lotos. Powstał z inicjatywy Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego (PFAG) — organizacji, która mocno wspiera współpracę nauki z biznesem.

— Aby dotrzymać kroku najnowocześniejszym na świecie, musimy już tu i teraz łączyć wysiłki w celu rozwijania współpracy między środowiskami gospodarczymi a akademickimi. Wyższe uczelnie to kuźnie rozwoju polskiej nauki, która z sukcesem może służyć narodowej gospodarce — przekonuje Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu i PFAG.

W Europie powstanie cała sieć węzłów, które stworzą konsorcjum Wspólnoty Wiedzy i Innowacji. Polska będzie jednym z sześciu członków tego konsorcjum. Wszystkimi węzłami zarządzać będzie centrala w Brukseli. W inicjatywie bierze udział wiele firm z różnych części Europy, a każda z nich zadeklarowała potężne wsparcie finansowe na badania i wdrażanie nowych technologii.

Nasz przyjaciel węgiel

Każdy z członków konsorcjum wybiera sferę, w której podejmuje się prowadzenia badań i wyszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Do wyboru jest energetyka, klimat i technologie informacyjne. Polski węzeł będzie pracował nad rozwiązaniami związanymi z zarządzaniem węglem. To nie tylko główny surowiec wykorzystywany przez nas do produkcji energii, ale także najbardziej szkodliwy.

— Naszym zadaniem będzie znalezienie takich technologii, które spowodują, że węgiel będzie bardziej przyjazny środowisku — tłumaczy Antoni Tajduś, rektor AGH.

Czas trwania projektu wyznaczono na 7-15 lat. 25 proc. pieniędzy na działalność węzłów ma pochodzić z kasy Unii, a 75 proc. z innych źródeł, takich jak programy europejskie, lokalne władze, banki, organizacje rządowe, samorządowe i instytucje badawcze.

Marta Bellon

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu