Cel RPP jest nieosiągalny

Jacek Zalewski
opublikowano: 19-10-2000, 00:00

Cel RPP jest nieosiągalny

Comiesięczny komunikat GUS o inflacji zanotowanej we wrześniu wpłynął na rynek uspokajająco. Bez specjalnego zdenerwowania oczekiwano obniżenia się wskaźnika rocznego, i ten rzeczywiście spadł — z 10,7 do 10,3 proc. Powoli zaciera się wspomnienie lipcowego szoku inflacyjnego, któremu wiele środowisk uległo zbyt pochopnie.

ODNOSZENIE poziomu inflacji do analogicznego miesiąca sprzed roku obarczone jest istotnym błędem — ów mianownik jest bardzo niestabilny. Zamieszczony obok wykres nie pozostawia wątpliwości, iż na przykład skokowy wzrost inflacji rocznej w lipcu do 11,6 proc. polegał głównie na liczbowej zbitce drogiego tegorocznego lipca (efekt suszy, szalejące ceny paliw) z tanim (był urodzaj), a wręcz deflacyjnym lipcem ubiegłorocznym.

DLA OCENY rzeczywistych tendencji inflacyjnych w roku 2000 znacznie bardziej przydatna jest relacja miesiąc do poprzedniego miesiąca. W tej kategorii wyniki września nie są już optymistyczne, albowiem towary i usługi konsumpcyjne zdrożały aż o 1,0 proc. Trzeba jednak pamiętać, że sierpień okazał się w tym roku — na szczęście dla budżetu i całej gospodarki — deflacyjny i to na jego tle wyniki miesiąca następnego są niekorzystne.

WRZEŚNIOWE dane GUS potwierdziły, że nie ma jakichkolwiek szans na obronę tegorocznego celu inflacyjnego — nawet jego górnej granicy, określonej przez Radę Polityki Pieniężnej na 6,8 proc. Z drugiej strony raczej nam nie grozi — jeśli unikniemy jakiegoś nieprzewidzianego załamania — inflacja dwucyfrowa. Trwa wróżenie, jaki wskaźnik zanotowany zostanie w grudniu. Szacunki optymistyczne celują w 8,9 proc. Bardziej realistyczna jest chyba prognoza RCSS sprzed dwóch miesięcy — zaznaczona na powyższym wykresie linią przerywaną — przewidująca w grudniu 2000 r. około 9,5-proc. inflację w relacji do grudnia 1999.

WZGLĘDNOŚĆ DANYCH: Rolę ubiegłorocznego deflacyjnego lipca w roku 2000 odegrał sierpień. Od września sytuacja inflacyjna się stabilizuje, choć na zbyt wysokim pułapie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Cel RPP jest nieosiągalny