Cel UE: tona CO2 powyżej 15 EUR

Maciej Wiśniewski
07-03-2012, 00:00

KOMENTARZ

W ostatnich tygodniach cena uprawnień do emisji CO2 wzrosła do około 9 euro, ale to jednak nadal znacznie poniżej progu efektywności systemu EU ETS. Aby inwestycje proekologiczne były dla energetyki i przemysłu bardziej opłacalne niż zakup uprawnień, emisja jednej tony CO2 powinna kosztować przynajmniej 15 euro. Znaczna nadpodaż uprawnień w obecnym okresie rozliczeniowym, możliwość ich przenoszenia na lata 2013-20 (choć nie wiadomo jeszcze, w jakiej proporcji), jak i pokaźna pula przygotowana na kolejny okres, budzą obawy Komisji Europejskiej co do przyszłości rynku.

Stąd unijni politycy i administracja poszukują rozwiązań mających wywindować cenę EUA. Pod koniec lutego Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego przyjęła nowelizację dyrektywy o efektywności energetycznej, przygotowującą grunt pod wycofanie znacznej puli uprawnień przeznaczonych na lata 2013-20. Dokument nie określa jeszcze ilości, ale w grę wchodzi nawet 1,4 mld certyfikatów. Jeśli nastąpi tak duża redukcja i jeśli przyjęte szacunki dotyczące przyszłych emisji są prawidłowe, będziemy mieli do czynienia z istotnym niedoborem uprawnień na rynku. W takim przypadku należy spodziewać się drastycznego wzrostu cen.

Na koniec 2013 r. tona emisji CO2 może kosztować przedsiębiorstwa już 23 euro, a w 2020 r. — nawet 50 euro. Ze względu na realne ryzyko wzrostu kosztów od przyszłego roku uczestnicy systemu już dziś powinni myśleć o zabezpieczeniu ceny na przyszłość, a jedyna realna możliwość to skorzystanie z instrumentów pochodnych. Gdyby jednak nie doszło do redukcji liczby uprawnień w systemie, Consus przewiduje, że średnia cena EUA w okresie rozliczeniowym 2013-20 utrzyma się na poziomie progu efektywności systemu EU ETS, czyli około 15 euro. Dla dużych firm energetycznych w Polsce nie będą to znaczące koszty i nie powinny w istotny sposób wpłynąć na ceny energii elektrycznej. Ale dla Unii Europejskiej taki poziom będzie wiązał się z dużym ryzykiem fiaska systemu służącego do realizacji polityki klimatycznej.

Maciej Wiśniewski

prezes Consus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Wiśniewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Cel UE: tona CO2 powyżej 15 EUR