Celnicy chcą szybszych emerytur

opublikowano: 30-08-2015, 22:00

Jesteśmy dyskryminowani — uważa służba mundurowa, której przedstawiciele muszą pracować do 67. roku życia.

Pracownicy Służby Celnej (SC) żądają włączenia do systemu emerytur mundurowych, czyli prawa do świadczeń po ukończeniu 55 lat życia. Związkowcy złożyli w Sejmie obywatelski projekt zmian ustawowych. Obecnie celnicy mogą przejść na emeryturę w wieku 67 lat. Uważają, że są dyskryminowani w porównaniu z innymisłużbami mundurowymi. Żołnierze zawodowi, pogranicznicy, ABW, CBA, BOR, strażacy, służby wywiadu i kontrwywiadu mogą zacząć najdłuższe wakacje życia po 55. urodzinach. Budżet państwa rocznie płaci za to ponad 15 mld zł.

— Dotychczasowy model funkcjonowania administracji celnej został wdrożony z pominięciem pełnego statusu funkcjonariuszy celnych jako służby mundurowej — podkreśla Sławomir Siwy, szef związku zawodowego Celnicy.pl. Związkowcy przypominają marcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK), który orzekł, że zróżnicowanie sytuacji emerytalnej celników względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. Podkreślił, że mają oni węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Służby Granicznej — mimo wielu cech wspólnych obu tych formacji.

Sprawa trafiła do TK na wniosek związków zawodowych celników oraz grupy posłów. Rząd nie kwapił się do wykonania wyroku trybunału. Po jego ogłoszeniu wiceminister finansów Jacek Kapica informował, że w tej kadencji parlamentu resort nie zdąży dostosować sytuacji emerytalnej celników do wyroku TK. Jeśli parlament nie zdąży uchwalić projektu jeszcze w tej kadencji, nie trafi on do kosza. Będzie procedowany po wyborach, bo koniec kadencji parlamentu nie eliminuje obywatelskich projektów ustaw. W 2014 r. w Służbie Celnej pracowało 15,2 tys. osób. W 2014 r. SC odprawiła na zewnętrznej granicy UE 44 mln podróżnych, 1,9 mln ciężarówek oraz 12,2 mln aut osobowych. © Ⓟ

15,2 tys. Tyle osób pracowało w 2014 r. w strukturach Służby Celnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu