Celnicy dostaną broń palną

JK
opublikowano: 17-09-2008, 00:00

W ciągu 3 lat rząd wyda prawie 700 mln zł na celników. Dostaną nowy sprzęt, podwyżki i... broń palną.

W ciągu 3 lat rząd wyda prawie 700 mln zł na celników. Dostaną nowy sprzęt, podwyżki i... broń palną.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła w formie uchwały program "Modernizacji Służby Celnej w latach 2009-11". Jego wynikiem ma być duże dofinansowanie celników oraz zakup nowego sprzętu. Rząd chce przeznaczyć na to aż 672 mln zł.

— Celnicy otrzymają urządzenia wykorzystujące najnowsze technologie niezbędne do prowadzenia działań operacyjnych. Nowością będzie wyposażenie celników w broń palną. Umożliwi to przystosowanie Służby Celnej do walki z przestępczością i terroryzmem czy ochrony rynku unijnego przed nielegalnym handlem. Jeszcze nigdy nie było tak ambitnego programu dla celników — mówi Witold Lisicki z Ministerstwa Finansów.

280 mln zł z ogólnej kwoty pójdzie na podwyżki płac. Zdaniem rządu, wyższe pensje mają zwiększyć motywację celników do pracy oraz zmniejszyć ich podatność na korupcję.

Reszta pieniędzy pójdzie na zakupy. Ponad 40 mln zł zostanie przeznaczonych na wymianę taboru samochodowego. Prawie 200 mln zł ma kosztować sprzęt do kontroli pociągów, pojazdów i osób oraz środki łączności. Służba Celna dostanie stacjonarne i mobilne urządzenia do skanowania samochodów ciężarowych i bagaży. Resort finansów zafunduje celnikom broń palną za 6 mln zł.

Najwięcej nowego sprzętu ma zasilić trzy wschodnie przejścia graniczne o największym natężeniu ruchu. Trafią tam także urządzenia do skanowania pociągów. Jednym z priorytetów będzie walka z przemytem papierosów ze Wschodu.

Ten ambitny plan niezbyt cieszy celników.

— Program nie jest zagwarantowany w ustawie. Ma formę tylko uchwały rządu. Nie daje to gwarancji wyegzekwowania go. Rząd może się przecież zmienić, a plan trafić do kosza — uważa Barbara Smolińska, przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu