Celnik wystawi mandat na drodze

opublikowano: 05-10-2012, 00:00

Celnicy odciążą sądy, policję i inspekcję drogową. Mają nakładać mandaty za wykroczenia w transporcie.

Wykrycie nieprawidłowości podczas prowadzonych przez celników kontroli już nie będzie kończyć się tylko kierowaniem wniosków o nałożenie grzywien do innych organów czy sądów. Funkcjonariusze sami nałożą mandaty. Tego chce rząd. Proponowane uprawnienie poddano już pod ocenę środowisk przedsiębiorców oraz ministerstw.

Projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania funkcjonariuszom celnym uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego odnosi się do wykroczeń związanych z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego, także przez osobę zarządzającą przedsiębiorstwem lub transportem w przedsiębiorstwie, a także każdą inną osobę wykonującą czynności związane z przewozem drogowym. Funkcjonariusze celni otrzymają również prawo karania za nieprawidłowości w zapisach z tachografów, służących do kontroli limitu dziennego czasu prowadzenia pojazdu.

Przewiduje się, że dzięki nowym regulacjom zmniejszy się liczba spraw o wspomniane wykroczenia kierowanych do sądów. W 2011 r. Służba Celna (SC) wniosła do nich 2742 wnioski o ukaranie sprawców. Rocznie ujawnia ona ponad 3 tys. wykroczeń. Stwierdzane są w trakcie kontroli ruchu drogowego oraz transportu drogowego przeprowadzanychna obszarze całego kraju — w oddziałach celnych granicznych i wewnętrznych, a także na szlakach przewozowych. Czynności kontrolne polegają m.in. na legitymowaniu uczestników ruchu, ocenie dokumentów związanych z kierowaniem pojazdem i jego używaniem oraz polis ubezpieczeniowych, sprawdzaniu stanu technicznego, wyposażenia, ładunku oraz zapisów z tachografów. W razie ujawnienia nieprawidłowości funkcjonariusze SC wyjaśniają ich powstanie, ale wnioski o ukaranie kierują do sądów albo wzywają na miejsce wykroczenia policjantów lub inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, którzy są uprawnieni do wymierzania grzywien.

Funkcjonariusze celni będą mogli wystawiać mandaty pod warunkiem posiadania odpowiedniego upoważnienia. Dokument taki ma być wystawiany przez dyrektora danej izby celnej albo naczelnika urzędu celnego, w którym funkcjonariusz pełni służbę. W upoważnieniu zostanie określony m.in. obszar, na którym będzie ono ważne. Wymienione też będą wykroczenia, za które celnik może nakładać grzywny w postaci mandatu karnego.

323 tys. Niemal tyle dni pracy kierowców ma skontrolować służba celna w latach 2011-12 w związku z realizacją krajowej strategii kontroli przepisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Celnik wystawi mandat na drodze