Cementownia Wiek: tylko dystrybucja

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 02-06-1999, 00:00

Cementownia Wiek: tylko dystrybucja

Zwołane na 24 czerwca WZA Cementowni Wiek w Ogrodzieńcu na Śląsku, spółki zależnej od ZCW Górażdże, podejmie uchwałę o zmianie profilu działalności. Spółka skoncentruje się na dystrybucji materiałów budowlanych.

Od kilku lat Cementownia Wiek nie generuje zysku, przeznaczając większość przychodów na spłatę zobowiązań powstałych na początku lat 90. Wierzycielami spółki są m.in. Nadwiślańska Spółka Węglowa i grupa inwestycyjna Roha.

Wojciech Chałat, prezes zarządu Cementowni Wiek, nie chciał skomentować sytuacji w spółce i podać wyników finansowych.

We wrześniu 1998 roku notowane na giełdzie Zakłady Cementowo-Wapiennicze Górażdże podpisały warunkową umowę kupna 79 proc. akcji Cementowni Wiek. Górażdże otrzymały pełnomocnictwo do prawa głosu na WZA i do wykonywania wszelkich innych praw niemajątkowych związanych z akcjami, chociaż przeniesienie własności akcji Wieku na Górażdże nastąpi dopiero w połowie 2000 roku.

Zwolnienia bez bólu

Na razie w Cementowni Wiek trwa restrukturyzacja. Zdaniem Małgorzaty Dąbrowskiej z PR Górażdży, zwolnienia przeszły spokojnie.

— Pracownicy skorzystali z możliwości dobrowolnego odejścia na atrakcyjnych warunkach finansowych — mówi Małgorzata Dąbrowska.

Obecnie w Cementowni Wiek pracuje tylko15 osób.

W Wieku trwają prace nad zagospodarowaniem majątku produkcyjnego. W silosach składuje się klinkier produkowany przez cementownię Górażdże i cementownię w Strzelcach Opolskich.

Stuletni cement

Historia inwestora w Cementowni Wiek — Zakładów Cementowo-Wapienniczych Górażdże — sięga końca XIX wieku. Rozpoczęły one wówczas produkcję wapna. W obecnym kształcie Górażdże prowadzą działalność od 1977 roku. W 1993 roku udziałowcem strategicznym firmy została spółka CBR Baltic BV, wchodząca w skład niemiecko-belgijskiej grupy Heidelberger. Od kilku lat Górażdże tworzą grupę kapitałową, której celem jest objęcie kontrolą całego cyklu produkcyjnego cementu i materiałów budowlanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cementownia Wiek: tylko dystrybucja