Cena akcji Asseco Slovakia ustalona na 250 zł

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 14-09-2006, 15:55

Cena wstępna dla inwestorów detalicznych w ofercie publicznej 360 tys. akcji Asseco Slovakia została ustalona na 250 zł.

Cena wstępna dla inwestorów detalicznych w ofercie publicznej 360 tys. akcji Asseco Slovakia została ustalona na 250 zł, poinformowała spółka w ogłoszeniu prasowym. Cena ta określa de facto cenę maksymalną w ofercie, po której składane są zapisy, które rozpoczęły się w czwartek i potrwają do wtorku, 19 września.

„Cena emisyjna zgodnie z zapisami prospektu będzie taka sama dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych i nie może być wyższa niż cena wstępna dla inwestorów indywidualnych, czyli te 250 zł” – powiedział agencji ISB Marcin Sadlej z przeprowadzającego ofertę CA IB Financial Advisers.

Zapisy dla inwestorów indywidualnych na 360.000 akcji nowej emisji Asseco Slovakia potrwają od 14 do 19 września. Gdyby spółka sprzedała wszystkie akcje po cenie 250 zł pozyskałaby z oferty 90 mln zł brutto.

Asseco planowało tymczasem pozyskanie z emisji na GPW netto między 62,2 mln zł a 79,4 mln zł, już po odliczeniu kosztów emisji szacowanych na 3,8-4,6 mln zł.

Ustalenie ceny wstępnej dla inwestorów detalicznych, będącej faktycznie ceną maksymalną wynika z różnic między polskim a słowackim prawem. Cena ta została wyznaczona na podstawie trwającego od 7 do 13 września premarketing wśród inwestorów instytucjonalnych.

„Dzisiaj rozpoczęliśmy zapisy dla inwestorów indywidualnych i book-building. Kończymy book-building we wtorek, a w środę opublikujemy cenę emisyjną” – powiedział Sadlej.

Pieniądze pozyskane z emisji akcji na warszawskiej giełdzie Asseco Slovakia chce przeznaczyć na akwizycje w Czechach i na Słowacji. Obecnie firma rozmawia z dwiema średniej wielkości firmami na Słowacji oraz z trzema spółkami w Czechach. W oparciu o należące do grupy Prokomu, a działające na czeskim rynku PVT powiększone o spółki kupowane w Czechach przez słowackie Asseco, ma być zbudowany czeski filar Asseco, czyli Asseco Czech. Asseco Slovakia ma docelowo mieć 50% akcji tej spółki.

Jedna z firm, którą Asseco Slovakia chce kupić na Słowacji, specjalizuje się w produkcji oprogramowania typu ERP, druga oferuje własne rozwiązania i serwis dla sektora finansowego, ubezpieczeniowego, usług medycznych oraz sektora publicznego. W Czechach dwie spółki koncentrują się na produkcji ERP, a trzecia ma profil podobny do Asseco Slovakia, a więc produkuje i integruje systemy IT dla sektora bankowego, finansowego i publicznego.

W pierwszym półroczu 2006 roku Asseco Slovakia miało 67,53 mln SKK (koron słowackich) zysku netto wobec 55,31 mln SKK zysku rok wcześniej. Przychody w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2006 roku wyniosły 597,61 mln SKK wobec 258,50 mln SKK.

Największy akcjonariusz Asseco Slovakia to Asseco Poland z 53,92 % udziałem w kapitale. Słowaccy założyciele spółki mają 46,08 % akcji. Gdyby Asseco Poland nie kupowało akcji w emisji, to jego udział w akcjonariacie spadłby do 41,67 %. Jednak Asseco Poland chce zachować ponad 50 % akcji Asseco Slovakia, część potrzebnych do tego akcji dokupi prawdopodobnie na rynku już po ofercie publicznej. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Cena akcji Asseco Slovakia ustalona na 250 zł