Cena Auxilium zawiera dyskonto

Sebastian Gawłowski
20-09-2007, 00:00

Dziś ostatni dzień zapisów na akcje firmy audytorskiej, która przeprowadza pierwszą w historii ofertę publiczną na rynku New Connect. Auxilium podyktowało cenę emisyjną 4 zł, znacznie poniżej maksymalnej (6 zł). Spółka chce zbudować grupę specjalizującą się w usługach doradczo-finansowych. Będzie to drugi po poznańskim DGA reprezentant tej branży na rynku giełdowym. Przy ustalonej przez spółkę cenie wskaźnik P/E wynosi 10, podczas gdy średnia dla zyskownych firm z sektora „usługi finanse inne” wynosi 24,8. Wydaje się więc, że cena emisyjna wyraźnie uwzględnia dyskonto związane z pogorszeniem koniunktury giełdowej, niewielką skalą działalności i równie niską znajomością firmy wśród inwestorów.

Jako firma świadcząca usługi księgowe dotychczas działała głównie lokalnie w Małopolsce. Ogólnokrajowy zasięg osiągnęła jako audytor. Oferta publiczna Auxilium obejmuje sprzedaż wyłącznie akcji nowej emisji. Spółka zdobędzie w ten sposób około 3,5 mln zł. Dzięki pieniądzom z emisji planuje rozszerzenie zasięgu na całą Polskę, w innych poza audytem segmentach usług doradczych. Budowa grupy ma zaowocować szeroką ofertą usług finansowych i stworzeniem sieci franczyzowej w całym kraju. Rozwój rynku finansowego oraz inwestycje z funduszy unijnych stwarzają duże możliwości wzrostu rynku usług doradczych w kraju. Firma chce przejąć m.in. spółkę specjalizującą się w usługach prawnych i doradzającą w uzyskiwaniu funduszy unijnych. Auxilium otrzymało wcześniej status autoryzowanego doradcy rynku New Connect. Na razie znacznie aktywniejszy na tym polu jest inny niedawny debiutant Wrocławski Dom Maklerski. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka dla spółki i jej branży jest koniunktura gospodarcza. Wyhamowanie dynamiki wzrostu PKB może przełożyć się na osłabienie popytu na usługi Auxilium.

Spółka ma dobraną kadrę pracowników, ze sporym doświadczeniem. Jednak kandydat na New Connect nie może poszczycić się znaczącą skalą działalności. Dynamicznie zwiększa sprzedaż w ostatnich trzech latach, ale zaowocowało to przychodami zaledwie 1,7 mln zł w ubiegłym roku. Nie ma kłopotu z osiąganiem zysków. Dobrze wykorzystane dokapitalizowanie i skuteczne zainwestowanie pozyskanego kapitału powinno wzmocnić jej potencjał na tle sporej grupy równie niewielkich podmiotów działających w rozdrobnionej branży. Wejście na rynek giełdowy już służy dotychczas nieznanej spółce. Efekt marketingowy debiutu powinien dać wymierne korzyści. Większą rozpoznawalność marki i giełdowy status może wykorzystać do zdobywania nowych klientów.

Sebastian Gawłowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Cena Auxilium zawiera dyskonto