Cena mleka obniży się w drugim kwartale

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 06-01-1999, 00:00

Cena mleka obniży się w drugim kwartale

W II kwartale nastąpi spadek cen skupu mleka. Taki scenariusz przewidują eksperci z Agencji Rynku Rolnego.

WZROSTOWA tendencja cen mleka, zapoczątkowana w III kwartale 1998 roku, utrzyma się jeszcze w I kwartale tego roku. Ceny skupu mleka w tym okresie ukształtują się prawdopodobnie na poziomie 0,62-0,64 zł za litr. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu 1998 r. oscylowały w granicach 0,57 zł/l, a w listopadzie 0,60 zł/l. Taki wzrost cen mleka w sezonie zimowym jest efektem tradycyjnie mniejszej podaży w tym okresie.

JEDNAK już w II kwartale nastąpi korekta cen mleka. Najprawdopodobniej będzie ono kosztowało w końcu tego kwartału 0,56-0,59 zł/l. Producenci tej branży powinni się już przyzwyczaić, że taka sytuacja zazwyczaj występuje o tej porze roku. Po zimie następuje wzmożona podaż mleka, która skutecznie wpływa na obniżenie notowań tego produktu.

DRUGIM ważnym czynnikiem, który może zadecydować o spadku cen jest to, że od II półrocza 1997 roku powiększa się pogłowie krów, a w konsekwencji systematycznie narasta produkcja i skup mleka. Od początku 1998 roku do końca listopada skupiono 6,5 mld l mleka, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie 1997 roku. Zwiększyła się także o 2,5 proc. produkcja masła.

WŁAŚNIE wzrost pogłowia krów, jak również zahamowanie popytu na niektóre produkty mleczne, m.in. masło i mleko w proszku, zadecydowało o spadku w ostatnich miesiącach ubiegłego roku cen zbytu tych produktów w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku, a w rezultacie zmniejszeniu cen skupu mleka.

W TYM TYGODNIU, oprócz niekorzystnych prognoz dla producentów i przetwórców mleka, pojawiła się także dobra wiadomość. Do takich niewątpliwie należy zaliczyć informację o zniesieniu embarga na polskie mleko do krajów Unii Europejskiej. Prawdopodobnie już od najbliższego piątku produkty pierwszych pięciu polskich mleczarni będą mogły być wyeksportowane do państw UE. Byłoby to wznowienie po trzynastomiesięcznej przerwie. Wszystko pozostaje w rękach członków Komisji Europejskiej zajmujących się tą sprawą.

MIMO OGRANICZEŃ nałożonych przez UE na Polskę pod koniec 1997 roku, eksport w I połowie mininego roku produktów mleczarskich wzrósł o 5,8 proc. do 418 mln litrów. Była to zasługa dużego wzrostu eksportu serów, których sprzedaż w pierwszej połowie 1998 r. wyniosła prawie 20 tys. ton, co dało wynik lepszy o blisko 83 proc. niż w analogicznym okresie 1997 r. Wartość wyeksportowanych w I półroczu 1998 serów wzrosła o 65 proc. i wyniosła 43,6 mln USD.

CENY SKUPU ZŁOTA W NBP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Cena mleka obniży się w drugim kwartale