Cena rosyjskiej ropy Urals poniżej sankcyjnego limitu

opublikowano: 16-12-2022, 11:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Średnia cena rosyjskiej ropy Urals między 15 listopada a 14 grudnia wynosiła 57,49 USD za baryłkę, poinformował Reuters powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Finansów.

Wprowadzony przez Zachód limit ceny importu rosyjskiej ropy to 60 USD. Oznacza on, że kupujący ją drożej nie będzie mógł skorzystać z usług transportu morskiego i ubezpieczeń w państwach stosujących sankcje. Reuters zwraca uwagę, że cena ropy Urals w poprzednim miesiącu wynosiła 71,10 USD. Jej spadek nie jest jednak spowodowany głównie reakcją na wprowadzony limit, ale odzwierciedla ogólny trend cenowy na rynku ropy, podkreśla agencja.

Reuters przypomina, że podawana przez rosyjskie Ministerstwo Finansów cena ropy Urals jest ustalana przez agencję Argus, biorącą pod uwagę ceny w portach bałtyckich i czarnomorskich z uwzględnieniem kosztów ubezpieczenia i transportu (CIF). Nie uwzględnia ich natomiast limit wprowadzony przez Zachód. Z danych Reutersa wynika, że cena ropy Urals z dostaw z czarnomorskiego portu Noworosyjsk, nie uwzględniająca kosztu ubezpieczenie i transportu (FOB), wynosi obecnie 48,69 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane