Cena złota w konsolidacji

Dorota Sierakowska, analityczka surowcowa DM BOŚ
opublikowano: 25-05-2023, 10:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania złota w tym tygodniu kontynuują poruszanie się w konsolidacji, w którą wpadły w tygodniu poprzednim. Cena kruszcu w rezultacie oscyluje w rejonie 1955-1985 USD za uncję, a więc wciąż porusza się poniżej bariery 2000 USD za uncję.

Utrzymująca się siła amerykańskiego dolara trzyma notowania złota w ryzach. Niemniej, niepewność związana z sytuacją w globalnej gospodarce nadal stanowi wsparcie dla kruszcu, traktowanego przez wielu inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań na rynkach finansowych.

Obecnie tematem przewodnim na rynku złota, podobnie zresztą jak na rynku samego dolara, jest kwestia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. O ile poczyniono postępy w rozmowach, to ostatecznego porozumienia nadal nie ma, co budzi na rynkach nerwowość. Strach jest jednak ograniczony – większość inwestorów spodziewa się wypracowania rozwiązania, nawet mimo wcześniejszych trudności. Mało kto bierze pod uwagę inny scenariusz, zwłaszcza że historycznie podejmowano już w USA podobne decyzje, czasem wręcz na ostatni moment. Obecnie za deadline uznawany jest koniec maja.

Szanse na deal wspierają dolara, jednak notowania amerykańskiej waluty są tamowane przez prawdopodobne zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Wczoraj opublikowany został protokół z majowego posiedzenia FOMC, który pokazał, że instytucja ta ogólnie uznała dalsze podwyżki stóp w USA za mniej pewne. Bardziej gołębie nastawienie Fed do polityki monetarnej osłabia dolara i sprzyja wyższym cenom złota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane