Centra Arbitrażu i Mediacji mają wspomóc sądy

DI, PAP
25-08-2014, 16:47

Centra Arbitrażu i Mediacji (CAiM) mają odciążyć sądy i skrócić czas rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami. W poniedziałek w Poznaniu przy udziale wicepremiera Janusza Piechocińskiego podpisano dokument powołujący pierwsze centrum.

W ramach pilotażowego projektu w sześciu miastach wojewódzkich powstanie sieć regionalnych CAiM, które w sprawach gospodarczych będą alternatywą dla sądów powszechnych. Centra mają przede wszystkim służyć rozwiązywaniu sporów między przedsiębiorcami. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że orzeczenia, które zapadną dzięki CAiM mają pełną moc prawną pod warunkiem, że obie strony sporu zgodzą się wcześniej na arbitraż.

Centra mają powstać do końca października tego roku w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Katowicach i Lublinie. Celem projektu jest stworzenie jednolitych standardów mediacji gospodarczej w kraju.

Jak powiedział na konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, „w relacjach między przedsiębiorcami trzeba podtrzymywać dialog i mieć świadomość, że oddawanie sprawy do sądu jest ostatecznością. „Liczymy, że pilotażowy projekt upowszechni mediację w całym kraju” – dodał wicepremier.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Marian Gorynia podkreślił, że arbitraż jest bardziej kompetentny, szybszy i tańszy dla przedsiębiorców od rozstrzygania konfliktów przed sądami powszechnymi.

Podczas konferencji Piechociński zapowiedział, że w najbliższych dniach powoła prof. Gorynię na przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Według danych przekazanych przez Wielkopolską Izbę Przemysłowo-Handlową (WIPH), która jest partnerem projektu, do sądów trafia rocznie ponad milion pozwów w sprawach gospodarczych. W 2012 roku przedsiębiorcy tylko w 2,3 tys. przypadkach zdecydowali się na podjęcie mediacji.

Prezydent WIPH Wojciech Kruk zwrócił uwagę, że w Polsce brakuje powszechnego samorządu gospodarczego, który mógłby zająć się arbitrażem, stąd pomysł na stworzenie CAiM. „W Niemczech tradycja arbitrażu istnieje od 150 lat, a u nas to nadal coś nowego. Wielką rolą państwa jest przekonanie przedsiębiorców do korzystania z tej drogi” – dodał.

Kruk zadeklarował, że za rok w każdym mieście powiatowym w Wielkopolsce przedsiębiorca będzie miał dostęp do okienka podawczego i punktu informacyjnego CAiM. „Jeśli chcemy w ten sposób rozwiązywać spory gospodarcze, to musimy być jak najbliżej przedsiębiorców” – wyjaśnił.

Projekt CAiM realizowany jest przez Ministerstwo Gospodarki przy wsparciu samorządów lokalnych i regionalnych partnerów. W zależności od regionu Centra współtworzą różne organizacje gospodarcze oraz uczelnie wyższe. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Centra Arbitrażu i Mediacji mają wspomóc sądy