Centra usług dały nam podium

MAG
opublikowano: 20-06-2011, 00:00

W tym tygodniu programem wsparcia inwestorów może zająć się rząd. Sektor BPO dostanie taryfę ulgową w walce o granty.

W tym tygodniu programem wsparcia inwestorów może zająć się rząd. Sektor BPO dostanie taryfę ulgową w walce o granty.

Potwierdziły się informacje "PB", że firmy z sektora nowoczesnych usług zostaną wyłączone z ograniczeń dotyczących grantów w dużych miastach.

— Jest szansa, że we wtorek programem wsparcia inwestorów zajmie się rząd, a jeszcze w czerwcu wejdzie w życie — powiedział Rafał Baniak, wiceminister gospodarki podczas konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL.

Pozostałe firmy będą mogły dostać pomoc rządu przy inwestycjach w miastach z niską stopą bezrobocia pod warunkiem, że zgodzi się na to rząd. Zgody będzie też wymagało łączenie pomocy publicznej (strefy, fundusze unijne, grant rządowy).

— Ale to nie zakaz — trzeba będzie zapytać Radę Ministrów, czyli tak, jak dziś w przypadku każdego programu. Zdecydowana większość decyzji pozostanie w gestii Ministra Gospodarki — podkreśla Rafał Baniak.

Walka o kształt programu była zacięta. Minister Finansów uważał, że nie ma co wspierać firm, które przychodzą do Warszawy czy Wrocławia. Z badania związku ABSL wynika, że choć bezrobocie w największych polskich miastach jest poniżej średniej, to bez pracy pozostaje wielu absolwentów (w Krakowie stopa bezrobocia wśród absolwentów jest wyższa od średniej krajowej). Ostateczny kształt to świetne wieści dla sektora BPO.

— Polska jest liderem w sektorze nowoczesnych usług w regionie, w którym działa 500 centrów. Mamy 282 centrów utworzonych przez 220 zagranicznych inwestorów z 22 krajów. Pracuje w nich 69 tys. pracowników (w tym ponad 12 tys. w RD). Jesteśmy dwa razy więksi od Czechów i Węgrów i rośniemy szybciej. W ostatnich dwóch latach przychody sektora w Polsce urosły o 50 proc. Specjalnością Polski powinny stać się zaawansowane usługi — mówi Marek Grodziński z Cap Gemini i zarządu ABSL.

ABSL twierdzi, że Polska może stać się główną lokalizacją dla projektów w Europie.

— Wykorzystajmy okres polskiej prezydencji w UE i mówmy głośno o mocnych stronach, inwestorach, którzy nam zaufali i z powodzeniem realizują u nas projekty. To nasze 5 minut — mówi Jacek Levernes, prezes ABSL i szef centrów usług HP.

Rafał Baniak zapowiedział konkurs na unijne dotacje. Jesienią do podziału będzie ponad 500 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu