Centra usług zatrudnią w święta

AP, MAG
opublikowano: 12-02-2014, 00:00

Prezydent podpisał zmiany w kodeksie pracy. Firmy się cieszą, ale to dopiero początek zmian, na które czekają.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu pracy. Rozszerza ona katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, o usługi transgraniczne świadczone przez centra zlokalizowane w Polsce. Dzięki zmianie, można będzie drogą elektroniczną świadczyć usługi dla zagranicznego przedsiębiorcy, oddziału zagranicznego i przedstawicielstwa.

— Dziś możemy wygrać z takimi krajami jak np. Indie jakością świadczonych usług, czyli dobrze przygotowaną kadrą i obsługą klienta na najwyższym poziomie. Ale ważna jest także dostępność i wsparcie 24 godziny na dobę — komentuje Krystian Bestry, dyrektor zarządzający Infosys BPO EMEA.

Krok do przodu

Z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wynika, że w centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje 120 tys. osób. Dzięki zmianie w kodeksie pracy na pewno będzie ich więcej.

— Już na etapie wstępnej analizy lokalizacji inwestorzy sprawdzali, czy jest możliwość świadczenia usług w niedziele i święta. Polska często odpadała z tego powodu z rywalizacji.

Inne kraje ościenne, z którymi rywalizujemy, np. Węgry, już wcześniej miały takie uregulowania — mówi Jadwiga Naduk z Hays, firmy doradztwa personalnego.

Lista zmian

Jednak branża czeka na kolejne zmiany, o które apeluje od dawna, w tym możliwość weryfikacji przeszłości kryminalnej kandydata na pracownika czy

ułatwienia, dzięki którym do Polski przyjdą firmy obsługujące fundusze inwestycyjne.

— Elastyczny czas pracy to pierwszy, ale nie ostatni krok w zmianach przepisów, dzięki którym będziemy mogli konkurować na świecie — podkreśla Jacek Levernes, prezes ABSL i członek zarządu HP Europe. Zaawansowane usługi dla sektora finansowego oznaczają 100 tys. miejsc pracy do 2017 r.

— Coraz więcej osób decyzyjnych w naszym kraju zdaje sobie sprawę, jak wielkim potencjałem dla polskiej gospodarki, rynku pracy i środowisk lokalnych są inwestycje sektora nowoczesnych usług dla biznesu — uważa Przemysław Berendt, wiceprezes ABSL i wiceprezes ds. marketingu w firmie Luxoft.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AP, MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu