Czytasz dzięki

Centrom handlowym potrzebny okrągły stół

opublikowano: 05-04-2020, 22:00

I właściciele, i najemcy galerii wołają o pomoc w uzyskaniu zawieszenia zobowiązań bankowych. Między sobą na razie nie mogą się dogadać.

Przepisy tarczy antykryzysowej odnoszące się do wielkopowierzchniowych obiektów handlowych wygasiły na trzy miesiące zobowiązania najemców do płacenia czynszów. Organizacje zrzeszające właścicieli i zarządców nieruchomości uważają, że nie wzięto pod uwagę ich interesów — przyjęte rozwiązania stawiają pod znakiem zapytania ich płynność. Podkreślają, że ewentualna upadłość galerii handlowej to zagrożenie także dla biznesu najemców.

Z szacunków Reatil Institute wynika, że obecne rezerwy finansowe wystarczą na działanie centrów handlowych do końca maja, maksymalnie do połowy czerwca. Sieci handlowe i usługowe — w zależności od wielkości i kondycji — przetrwają kilka tygodni lub miesięcy.

— Na rynku już pojawiły się agresywne fundusze — w najbliższych tygodniach będą próbowały przejąć zobowiązania rodzimych spółek, które stracą w ten sposób dorobek ostatnich 25-30 lat — przestrzega Anna Szmeja, prezes Retail Institute (RI).

Naturalna konsekwencja

Zdaniem Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK) wobec zawieszenia zobowiązań najemców niezbędne jest zawieszenie zobowiązań właścicieli obiektów handlowych wobec banków. Brak takiego zapisu w specutsawie spowoduje masowe składanie wniosków o upadłość.

— Oczekujemy, że rząd wesprze nas w rozmowach z instytucjami finansującymi, żeby dostosowały one umowy, np. zawieszając raty kredytowo-odsetkowe, wydłużając umowy, wprowadzając mechanizmy wspierające — mówi także Radosław Knap, dyrektor generalnyPolskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

Komu jest gorzej

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zrzeszający najemców Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) też uważa, że tarcza nie rozkłada kosztów równomiernie. Jego zdaniem trudniejsza jest sytuacja... najemców. Karol Kazienko, dyrektor marketingu w firmie Kazar, reprezentujący ZPPHiU, podkreśla, że branża odzieżowa i inne, które dotknął zakaz handlu, musi utrzymać niewspółmiernie więcej pracowników niż wynajmujący. Przeciętne centrum handlowe jest obsługiwane przez kilku do kilkunastu pracowników administracji, a najemcy zatrudniają w nim tysiące ludzi.

— Obie strony mają kredyty do obsłużenia. Zarówno my, jak i nasi partnerzy powinniśmy skierować kroki banków, żeby wypracować odpowiednie rozwiązania na najbliższe miesiące. W tym miejscu podobieństwa się kończą — mówi Karol Kazienko.

Twierdzi, że wielu wynajmujących wyraża chęć porozumienia. Niestety nie wszyscy.

— Wierzę, że nastąpi przełom i skutecznie, po partnersku uzgodnimy stanowisko i wspólnie wystąpimy do ustawodawcy w celu wsparcia i prawnego sformalizowania naszego porozumienia — deklaruje przedstawiciel ZPPHiU.

Zdaniem Moniki Rajskiej-Wolińskiej, partnera zarządzającego Colliers International w Polsce, w obecnej sytuacji kluczowe jest wsparcie przez państwo obu stron — zarówno najemców, jak i właścicieli nieruchomości — bo są od siebie wzajemnie zależne.

— Myślę, że kluczowe będą indywidualne negocjacje pomiędzy najemcami a właścicielami. Paradoksalnie może to być okazja do wzmocnieniea wzajemnych relacji, potrzeba jednak dobrej woli obu stron — mówi Monika Rajska-Wolińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane