Centrum Klima na fali ożywienia

Sprzedaż idzie coraz lepiej. Prognozy są bezpieczne, a plany akwizycyjne aktualne.

Producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych może pochwalić się skokowym wzrostem sprzedaży w ostatnich miesiącach. W kwietniu przychody netto ze sprzedaży produktów Centrum Klimy zwiększyły się o 41 proc. wobec kwietnia 2009 r. W maju wzrost sięgnął już 56,3 proc.— Wyniki pokazują, że rozpoczął się zapowiadany przez nas trend wzrostowy. Jesteśmy spokojni o tegoroczną prognozę. O jej ewentualnej korekcie w górę pomyślimy po wynikach trzeciego kwartału — mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klimy.W tym roku spółka ma wypracować 8 mln zł zysku netto przy 75,6 mln zł przychodów. Według najnowszych danych, dynamika eksportu Centrum Klimy za ostatnich pięć miesięcy wzrosła o 37,2 proc. wobec tego samego okresu w 2009 r.Prezes tłumaczy to kilkoma czynnikami.— Przede wszystkim ożywiło się budownictwo w kraju i za granicą. Wcześniejsze wzrosty cen surowców przekładają się na ceny naszych produktów. Na wyniki wpływa również drożejące euro i dolar — twierdzi Marek Perendyk.Spółka ma obłożenie produkcji na trzy miesiące. Wkrótce istotnie zwiększy moce produkcyjne dzięki uruchomieniu nowego zakładu w podwarszawskim Wieruchowie. Tylko w tym roku Centrum Klima wydała 1,65 mln EUR na zakup maszyn do fabryki. W trzecim i czwartym kwartale chce dokupić sprzęt za 1 mln EUR. Pieniądze na inwestycję pochodzą z ostatniej emisji akcji, z której giełdowa spółka pozyskała 31,5 mln zł.Do końca roku ma być także sfinalizowana akwizycja firmy dystrybucyjnej, a w przyszłym może dojść do kolejnego przejęcia jeszcze jednego podmiotu z branży.— Rozmowy z obiema firmami trwają. Proces może nieznacznie opóźnić się ze względu na konieczność uporządkowania dokumentacji tych spółek — mówi prezes.W przyszłym roku władze spółki planują skoncentrować się na rozbudowie sieci dystrybucji oraz rozbudowie mocy produkcyjnych i eksportu. Prezes Centrum Klimy nie wyklucza, że jeśli sytuacja na rynku będzie sprzyjająca, to spółka może rozważyć nową emisję akcji na dalszy rozwój.

Centrum Klima na fali ożywienia

Anna Pronińska
opublikowano: 09-06-2010, 12:37

Sprzedaż idzie coraz lepiej. Prognozy są bezpieczne, a plany akwizycyjne aktualne.

Producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych może pochwalić się skokowym wzrostem sprzedaży w ostatnich miesiącach. W kwietniu przychody netto ze sprzedaży produktów Centrum Klimy zwiększyły się o 41 proc. wobec kwietnia 2009 r. W maju wzrost sięgnął już 56,3 proc.

— Wyniki pokazują, że rozpoczął się zapowiadany przez nas trend wzrostowy. Jesteśmy spokojni o tegoroczną prognozę. O jej ewentualnej korekcie w górę pomyślimy po wynikach trzeciego kwartału — mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klimy.

W tym roku spółka ma wypracować 8 mln zł zysku netto przy 75,6 mln zł przychodów. Według najnowszych danych, dynamika eksportu Centrum Klimy za ostatnich pięć miesięcy wzrosła o 37,2 proc. wobec tego samego okresu w 2009 r.

Prezes tłumaczy to kilkoma czynnikami.

— Przede wszystkim ożywiło się budownictwo w kraju i za granicą. Wcześniejsze wzrosty cen surowców przekładają się na ceny naszych produktów. Na wyniki wpływa również drożejące euro i dolar — twierdzi Marek Perendyk.

Spółka ma obłożenie produkcji na trzy miesiące. Wkrótce istotnie zwiększy moce produkcyjne dzięki uruchomieniu nowego zakładu w podwarszawskim Wieruchowie. Tylko w tym roku Centrum Klima wydała 1,65 mln EUR na zakup maszyn do fabryki. W trzecim i czwartym kwartale chce dokupić sprzęt za 1 mln EUR. Pieniądze na inwestycję pochodzą z ostatniej emisji akcji, z której giełdowa spółka pozyskała 31,5 mln zł.

Do końca roku ma być także sfinalizowana akwizycja firmy dystrybucyjnej, a w przyszłym może dojść do kolejnego przejęcia jeszcze jednego podmiotu z branży.

— Rozmowy z obiema firmami trwają. Proces może nieznacznie opóźnić się ze względu na konieczność uporządkowania dokumentacji tych spółek — mówi prezes.

W przyszłym roku władze spółki planują skoncentrować się na rozbudowie sieci dystrybucji oraz rozbudowie mocy produkcyjnych i eksportu. Prezes Centrum Klimy nie wyklucza, że jeśli sytuacja na rynku będzie sprzyjająca, to spółka może rozważyć nową emisję akcji na dalszy rozwój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane