Ceny detaliczne w Rosji nadal spadają

opublikowano: 14-09-2022, 18:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sezonowo taniejące warzywa, względnie mocny rubel i słabnący popyt spowodowały, że ceny detaliczne spadły w Rosji już dziesiąty tydzień z rzędu, informuje Reuters.

Urząd statystyczny ogłosił, że ceny detaliczne spadły w tygodniu zakończonym 12 września o 0,03 proc. w porównaniu z poprzednim.

W odrębnym raporcie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że roczna inflacja sięgnęła 14,06 proc. w tygodniu zakończonym 12 września. Tydzień wcześniej wynosiła 14,08 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że spadek inflacji w ostatnich miesiącach pozwoli bankowi centralnemu Rosji kolejny raz obniżyć stopy w piątek. Większość ekonomistów ankietowanych przez Reutersa prognozuje cięcie głównej stopy o 50 pkt. bazowych do 7,5 proc.

Od początku roku ceny detaliczne wzrosły w Rosji o 10,27 proc. W tym samym okresie ubiegłego roku rosły o 5,32 proc., podał Rosstat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane