Czytasz dzięki

Ceny diamentów z szansą na odbicie

opublikowano: 16-04-2018, 18:29
aktualizacja: 16-04-2018, 18:32

Jeden z wiodących producentów diamentów poinformował o kolejnym znalezisku, jednak są szanse, że wkrótce popyt zacznie nadążać za podażą.

Zobacz więcej

Diament FOT. Bloomberg

Lucara Diamond Corp., operator kopalni diamentów Karowe w Botswanie, poinformował o wydobyciu 472-karatowego klejnotu. To już czwarty wydobyty w tym roku przez Lucara Diamond diament o wadze co najmniej 100 g. Do tej pory najwyższą cenę, 63 mln USD, spółka uzyskała ze sprzedaży w 2016 r. 813-karatowego diamentu Constellation. Na tym jednak kończą się dobre dla producentów wiadomości, bo rynek diamentów od siedmiu lat pogrążony jest w dekoniunkturze.

Indeks Rapaport Diamond Trade, obliczany na podstawie średniej z cen wywoławczych 25 najlepszej jakości 1-karatowych diamentów określonej barwie i przejrzystości, spadł od szczytu z 2011 r. o 46 proc. Dobra koniunktura w globalnej gospodarce, słabość dolara oraz obniżki podatków w USA wkrótce przyczynią się do wzrostu popytu na diamenty, pociesza jednak inny producent diamentów, De Beers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane