Ceny domów w Niemczech mają spadać

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-11-2022, 09:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące koszty życia i wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych mają doprowadzić do spadku cen nieruchomości w Niemczech. Na krach się jednak nie zapowiada, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Sondaż agencji przeprowadzony wśród ekspertów rynku nieruchomości wskazuje, że oczekują oni (mediana) spadku cen domów w 2023 r. o około 3,5 proc. To całkowita zamiana stanowiska, gdyż jeszcze w sierpniu prognozy mówiły o około 0,5 proc. wzroście. Jednak od tamtej pory inflacja gwałtownie przyspieszyła zmuszając konsumentów do oszczędności i ograniczenia wydatków, zaś bank centralny do podwyższenia stóp procentowych, co przełożyło się m.in. na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych.

Zharmonizowana inflacja cen konsumenckich w strefie euro wzrosła w październiku do 11,6 proc. ustanawiając nowy rekord dla bloku monetarnego.

Prognozy długoterminowe zakładają obecnie, że w 2024 r. spadek cen domów w Niemczech wyhamuje do 0,5 proc., zaś w roku 2025 dojdzie do odbicia, rzędu 1 proc.

Eksperci podkreślają, że zakładany spadek nie jest wystarczający, aby mieszkania stały się przystępne cenowo. Konieczna byłaby do tego co najmniej 20-proc. korekta od szczytu po tym, jak ceny wzrosły o około 10 proc. w zeszłym roku i szacuje się, że w tym roku zwiększa się o 3,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane