Ceny domów w Wlk. Brytanii zaskoczyły skalą wzrostu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-03-2022, 08:52

Rynek nieruchomości na Wyspach Brytyjskich odnotował kolejny rekord. Średnia cena domu ustanowiła nowe historyczne maksimum, donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

Według zaprezentowanych przez Nationwide Building Society danych, w lutym 2022 r. średnia cena domu w Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,7 proc. w ujęciu miesięcznym i 12,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. dochodząc do rekordowego poziomu 260 230 GBP (ponad 1,48 mln zł). W obu przypadkach przebite zostały prognozy ekonomistów.

Ponieważ wzrost cen domów znacznie przewyższa wzrost płac, cena typowego domu jest obecnie równa 6,7-krotności średnich zarobków, w porównaniu z 5,8 w 2019 r., wyliczył Nationwide, który jest największym kredytodawcą hipotecznym w Wlk. Brytanii.

Segment nieruchomości jest jednym z tych, które najlepiej poradziły sobie w trakcie pandemii, a obecne poziomy cenowe są o 20 proc. wyższe niż w lutym 2020 r., kiedy rozpoczął się koronakryzys.

Mediana prognoz zakładała wzrost cen w lutym o 0,6 proc. w porównaniu ze styczniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane