Ceny gazu w USA cały czas zachęcają do kupowania

Dział Analiz XTB
opublikowano: 05-11-2013, 16:03

Ceny gazu w USA tuż przed początkiem okresu zimowego pozostają relatywnie stabilne w okolicach 3,5 USD za tysiąc stóp sześciennych. W perspektywie kolejnych kilku miesięcy to pogoda będzie determinowała wahania cen gazu, jak to zwykle bywa w okresie zimowym. Jednakże w dłuższej perspektywie to długoterminowe zmiany powinny mieć najistotniejszy wpływ na trend na rynku gazu w USA.

Naszym zdaniem szanse na kontynuację trendu wzrostowego zapoczątkowanego w kwietniu 2012 r. są całkiem spore. Relatywnie wysokie ceny ropy i węgla czynią gaz bardzo tanim i atrakcyjnym surowcem. Dlatego też po okresie zastępowania gazem węgla w wielu amerykańskich elektrowniach (proces ten cały czas jeszcze trwa)  powoli zbliża się okres w którym gaz zacznie również zastępować ropę i jej pochodne w transporcie miejskim, morskim oraz w przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Co więcej, z perspektywy spółek wydobywających węglowodory ropa cały czas pozostaje bardziej atrakcyjnym surowcem. Stąd też zjawisko utrzymywania się zwiększonej aktywności w poszukiwaniu ropy kosztem poszukiwania gazu powinno być utrzymywane w kolejnych kwartałach. Na rynku już jest widoczna spora zmiana w dynamice popytu i podaży na gaz. Tempo wzrostu produkcji nie jest już tak oszałamiające jak w ostatnich latach, a rosnąca konsumpcja zaczyna sprzyjać utrzymywaniu się wielkości zapasów poniżej poziomów z 2012 r.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który w znaczny sposób zmieni obraz rynku gazu jest jego eksport z USA. Co prawda pierwsze statki z surowcem wypłyną dopiero w 2015 r., lecz każdy kolejny oddany do użytku terminal eksportowy będzie mocno i skokowo zwiększał popyt na surowiec.

Wnioski

Naszym zdaniem ceny w perspektywie kolejnych 12 miesięcy mają szansę na wzrost nawet do 4,5 USD za tysiąc stóp sześciennych. Jest to poziom, który powinien pozwolić na minimalną rentowność wydobycia dla większości producentów i zarazem nie ogranicza on popytu.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dział Analiz XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny gazu w USA cały czas zachęcają do kupowania