Ceny mieszkań ani drgną

Mateusz Gawin, Bankier.pl
opublikowano: 16-03-2016, 22:00

Stabilne ceny wśród ofert nowych i używanych mieszkań utrzymują się przez kolejny miesiąc nowego roku.

W większości miast i metraży wahania były znikome, ale nie zabrakło kilku wyjątków na rynku mieszkań deweloperskich. W ich przypadku podwyżki wyniosły nawet 10 proc. w relacji miesiąc do miesiąca.

Gdański pretendent

W najdroższej pod względem cen mieszkań Warszawie w lutym nie doszło do większych zmian. Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego utrzymały poziomy cen ze stycznia. Za nowe lokum (38-60 mkw. powierzchni) sprzedawcy oczekiwali zapłaty w wysokości 7841 zł/mkw. Ten sam metraż na rynku wtórnym wyceniany był na prawie 300 zł więcej — 8107 zł/mkw. Wśród miast objętych badaniem najniższe propozycje oferentów odnotowano w Łodzi (rynek wtórny — 3802 zł/mkw.) oraz Szczecinie (rynek pierwotny — 4785 zł/mkw.) — wynika z danych portalu Bankier.pl udostępnionych przez serwis Otodom.pl. Wraz z Warszawą do grona najdroższych miast należą Kraków, Poznań i Wrocław. Deweloperzy wyceniają swoje inwestycje w tych miastach od 6000 zł/mkw. do prawie 7000 zł/mkw. Najtaniej jest w Szczecinie, Łodzi i Katowicach — tam stawki za metraż 38-60 mkw. nie przekroczyły 5000 zł/mkw. Do grupy najdroższych lokalizacji pretenduje natomiast Gdańsk, w którym odnotowano największe zwyżki w relacji miesiąc do miesiąca. Cena za średniej wielkości mieszkanie wzrosła o 4 proc., co nominalnie oznaczało podwyżkę o 200 zł/mkw. Jeszcze bardziej zdrożały tamtejsze kawalerki, bo aż o 10 proc., czyli prawie 500 zł/ mkw. — to lutowy rekord. W pozostałych miastach tylko deweloperzy z Poznania i Wrocławia podnieśli ceny w kategorii największych mieszkań — w Poznaniu o 5 proc. (prawie 300 zł/mkw.) i we Wrocławiu o 3 proc. (prawie 200 zł/mkw.). Obniżki były incydentalne i nawet jeśli wystąpiły, były niewielkim pocieszeniem dla kupujących. W Łodzi i Wrocławiu o 2 proc. staniały najmniejsze lokale — cena 1 mkw. spadła tam o zaledwie 100 zł.

Na wtórnym wciąż drożej

Ofertowe stawki za mkw. mieszkania z drugiej ręki wciąż są wyższe niż na rynku pierwotnym w Warszawie, Krakowie (6768 zł/mkw.) i Gdańsku (6075 zł/mkw.). Są to także najdroższe rynki mieszkaniowe w skali całego badania. Najtaniej jest natomiast w Łodzi, Katowicach (4065 zł/mkw.) i Szczecinie (4428 zł/mkw.). Rynek wtórny przyzwyczaił już zainteresowanych kupnem mieszkania do tego, że poziomy cen są stabilne i zmieniają się nieznacznie. Nie inaczej było również w lutym, gdzie największe zmiany nie przekraczały 3 proc. (tylko w przypadku małych mieszkań w Łodzi). Jednoprocentowe obniżki lub podwyżki, które wystąpiły w zestawieniu najczęściej, nie wpływają boleśnie na kieszeń kupujących. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Gawin, Bankier.pl

Polecane