Ceny mieszkań na przeciętną kieszeń

opublikowano: 03-09-2018, 22:00

W ciągu 10 lat możliwości nabywcze kupujących lokum wzrosły o połowę.

Wzrost wynagrodzeń nie zawsze nadąża za drożejącymi mieszkaniami — wskazują informacje z rynku nieruchomości. W ujęciu długookresowym sytuacja wygląda jednak znacznie lepiej. Jak obliczyli eksperci portalu RynekPierwotny.pl, dostępność cenowa mieszkań obecnie jest znacznie lepsza niż w szczytowym momencie poprzedniego boomu, czyli na początku 2008 r.

W ramach analizy zestawiono przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorzeprzedsiębiorstw podawane przez GUS i przeliczone na wartości netto (dochód w dyspozycji pracowników) z ceną 1 mkw. w poszczególnych miastach wojewódzkich. Wskaźnik z I kw. 2018 r. jest znacznie korzystniejszy niż w I kw. 2008 r. Przykład może stanowić Warszawa, w której metraż możliwy do zakupu za przeciętną krajową pensję netto wzrósł z 0,33 mkw. do 0,56 mkw. Pomimo tej pozytywnej zmiany polska stolica pozostała miastem wojewódzkim o jednym z najgorszych wyników w I kw. 2018 r. Z istotną poprawą mieliśmy też do czynienia w przypadku Poznania. Stolicy Wielkopolski z wynikiem na poziomie 0,64 mkw. (I kw. 2018 r.) wciąż jednak sporo brakuje do liderów takich jak Katowice (0,83 mkw.) i Zielona Góra (0,78 mkw.).

— Uwzględniając średnią we wszystkich analizowanych miastach wojewódzkich, na początku 2008 r. za przeciętne wynagrodzenie netto z sektora przedsiębiorstw można było kupić tylko 0,44 mkw. mieszkania. Analogiczny wynik obliczony dla I kw. 2018 r. był dokładnie o połowę lepszy (0,66 mkw.). Ta zmiana potwierdza, że aktualne ceny mieszkań z większych miast mają o wiele lepsze oparcie w możliwościach nabywczych Polaków niż dziesięć lat wcześniej — mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy