Ceny mieszkań o 13 proc. wyższe niż rok temu

opublikowano: 28-11-2018, 15:38

Obrazujący zmianę cen mieszkań w największych polskich miastach wskaźnik jest dziś na poziomie wyższym o 13,4 proc. niż rok temu. Mimo wielu sygnałów o zbliżającym się końcu hossy, kupujący nie odpuszczają, a wysoki popyt nadal przekłada się na rosnące ceny - wynika z raportu Open Finance i Home Brokera.

Białystok, Kielce, Lublin i Szczecin to największe miasta, w których w ostatnich 12 miesiącach stawki za metr kwadratowy zwiększyły się o 15 proc. lub więcej. W kilku mniejszych ośrodkach (Bielsko-Biała, Częstochowa, Sosnowiec i Toruń) zmiana jest jeszcze większa, ale ze względu na niewielką liczbą transakcji wartości na poziomie 25-30 proc. wzrostu należy traktować ostrożnie. Przez ostatni rok przeciętna cena metra kwadratowego spadła tylko w dwóch ośrodkach: Bydgoszczy i Wrocławiu.

Indeks Cen Transakcyjnych obliczany jest na podstawie transakcji dokonywanych przez klientów obu firm.

W ciągu roku największą zmianę mediany cen mkw. zanotowano w Białymstoku (+22,2 proc.), a spadek - w Bydgoszczy i Wrocławiu (po 2,7 proc.). Obaj pośrednicy nie ujawniają ilości danych, które są podstawą do obliczania stawek, nie wiadomo więc, jak precyzyjnie mediana oddaje rzeczywistość poszczególnych rynków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu